Niemcy: Ponad połowa uczniów chce powrotu do szkół. Nauczycielskie związki krytycznie o stanie przygotowań

Z raportu „Youth Digital Study 2021” wynika, że 51 procent niemieckich uczniów w wieku 16-18 lat chciałoby powrotu do stacjonarnej nauki. 35 procent opowiada się za łączeniem nauczania stacjonarnego ze zdalnym, a 14 procent chce głównie kształcenia na odległość. Związek nauczycieli mówi o słabym przygotowaniu szkół do startu po wakacjach – podaje Deustche Welle.

W maju i czerwcu Postbank przebadał tysiąc młodych ludzi. Badani w wieku od 16 do 18 lat dostrzegają przede wszystkim problemy z wyposażeniem technicznym szkół i innych placówek oświatowych: oceniają je na 3,1 (w Niemczech obowiązuje skala ocen od 1 do 6, przy czym 1 to ocena najwyższa).

Główną zaletą edukacji domowej dla młodych ludzi była oszczędność czasu na dojazdy. 55 procent uznało to za duży plus, zaś 52 procent wymieniło także fakt, że nad zadaniami można pracować bardziej elastycznie i w samodzielnie ustalonym czasie.

Z drugiej strony, zdaniem 43 procent respondentów, nauczanie cyfrowe w przypadku niektórych przedmiotów nie jest możliwe lub nie daje wystarczającej klarowności. 51 procent stwierdziło, że w domu więcej rzeczy im przeszkadza, dla 45 procent poważnym problemem jest izolacja podczas zdalnego nauczania.

Przewodniczący Niemieckiego Związku Nauczycieli, Heinz-Peter Meidinger, jest sceptyczny co do stanu przygotowań szkół do rozpoczęcia nowego roku szkolnego po wakacjach. W poniedziałkowym porannym programie ARD oświadczył, że „szczerze mówiąc, nie jest dużo lepiej niż w zeszłym roku”

– Jeśli spojrzymy na filtry powietrza, nie jesteśmy w tak dobrej sytuacji, w jakiej moglibyśmy być. Program federalny pojawił się o wiele za późno – dopiero w lipcu – powiedział Meidinger.

Kolejny problem dotyczy federalnego programu nadrabiania zaległości na co rząd federalny przeznaczył miliardy euro. W niektórych regionach nie ma obecnie wystarczającej liczby pracowników, którzy mogliby nauczyć dzieci tego, co im umknęło. – Nie mamy tam jeszcze dokładnego przeglądu sytuacji – dodał. Do perspektywy otwarcia szkół należy jego zdaniem podejść z optymizmem. Biorąc pod uwagę obecną liczbę zachorowań na COVID-19, nauczanie w klasach jest możliwe.

Także sekretarz generalny Federalnej Konferencji Uczniów, Dario Schramm, skrytykował zaniechania polityków w kwestii przygotowania szkół do rozpoczęcia roku szkolnego – w obliczu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem.

(JK, GN)

Źródło: dw.com

ZNP: Opinia i rekomendacje ws. nowego roku szkolnego w czasie IV fali pandemii

Nowy rok szkolny w warunkach pandemii. MEiN opublikowało wytyczne