Niemcy: Rośnie transmisja koronawirusa w przedszkolach i szkołach

Eksperci z niemieckiego Instytutu im. Roberta Kocha, wiodącej placówki naukowej badającej wirusy, są zaniepokojeni rosnącą transmisją koronawirusa w przedszkolach i szkołach

Po niedawnym przywróceniu w niemieckich placówkach oświatowych edukacji stacjonarnej instytut poinformował, że „liczba przypadków COVID-19 ponownie rośnie we wszystkich grupach wiekowych, ale szczególnie silnie wśród dzieci i młodzieży”.

Zdaniem epidemiologów, nastolatki są tzw. skrzyniami biegów transmisji, to znaczy – zarażają wiele innych osób w swoim otoczeniu, zwiększając tym samym dynamikę pandemii.

Według Instytutu im. Roberta Kocha, to właśnie gospodarstwa domowe, a także przedszkola i szkoły są obecnie w Niemczech głównym źródłem transmisji koronawirusa.

Większość szkół podstawowych w Niemczech wznowiła naukę stacjonarną w lutym po ponad dwumiesięcznym zamknięciu. W marcu do szkół zaczęły też powoli wracać starsze roczniki uczniów. W odpowiedzi na rosnącą liczbę zarażeń koronawirusem, w niektórych regionach Niemiec wstrzymano jednak przywracanie nauki stacjonarnej dla starszych dzieci.

Zdaniem niemieckiej prasy, kanclerz Angela Merkel jest zwolenniczką wprowadzenia w całym kraju krótkiego, ale rygorystycznego lockdownu, który pozwoli wyhamować pandemię. Pani kanclerz napotkała tu jednak na opór ze strony niektórych krajów związkowych (Niemcy są państwem federalnym, w którym kraje związkowe mają dużą autonomię). Rząd obawia się, że niemiecka służba zdrowia nie poradzi sobie, jeśli liczba zakażeń będzie rosła w obecnym tempie.

Angela Merkel: Brytyjska mutacja niebezpieczna dla dzieci

Trzecia fala koronawirusa uderzyła w Europę: Przedłużone lockdowny i nowe obostrzenia. Aktualne informacje na temat pracy szkół

(PS, GN)