Niemcy: Setki ukraińskich nauczycieli szukają pracy

Ministerstwa edukacji w niemieckich krajach związkowych otrzymały setki podań o pracę od ukraińskich nauczycieli. W Hesji zgłosiło się 400 nauczycieli z Ukrainy, w Berlinie– 300. W kolejnych krajach związkowych sytuacja wygląda podobnie. Wielu uchodźców już rozpoczęło pracę w niemieckich szkołach – podaje telewizja Deutsche Welle.

Wśród ukraińskich uchodźców w Niemczech jest wiele dzieci, które muszą chodzić do szkoły. Tymczasem setki ukraińskich nauczycieli starają się tu o pracę.

Telewizja Deutsche Welle powołuje się na dane dziennika „Welt am Sonntag”, z których wynika, że Bawaria zatrudniła już 200 nowo przybyłych pracowników ze znajomością języka ukraińskiego, Saksonia – 122. 30 ukraińskich nauczycieli zatrudniono w Berlinie, po 23 – w Hamburgu i Szlezwiku-Holsztynie, 15 znalazło zatrudnienie w Dolnej Saksonii, ośmiu pracuje w Saksonii-Anhalt, a 14 kolejnych ma się pojawić wkrótce.

„Z naszego doświadczenia wynika, że ukraińscy nauczyciele są niesamowitą pomocą dla uczniów, ponieważ przede wszystkim zapewniają im wsparcie i dają poczucie bezpieczeństwa – powiedziała w rozmowie z „WamS” przewodnicząca Stałej Konferencji Ministrów Edukacji i Kultury (KMK) Karin Prien. Według danych KMK w Niemczech uczy się już 61 tys. ukraińskich uczniów.

Lisa Paus, nominowana na minister ds. rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży (w miejsce Anny Spiegel – red.), opowiedziała się za tym, by zatrudniać ukraińskich nauczycieli nie tylko do nauczania ukraińskich uczniów.

„Wiele Ukrainek, które tu przyjeżdżają, ma doskonałe kwalifikacje – powiedziała dziennikarzom grupy medialnej Funke, dodając: „Przeszkodą jednak jest uznanie dyplomów kwalifikacyjnych”. Tutaj, jak powiedziała, jest zwolenniczką zmian krótkoterminowych.

Uchodźcy z Ukrainy są również mile widziani w sektorze opieki. Z Ukrainy uciekały przede wszystkim kobiety, wiele z nich ma kwalifikacje pielęgniarskie lub medyczne – powiedział dziennikowi „Welt am Sonntag” Gerald Gaß, prezes Niemieckiego Związku Szpitali (DKG).

(GN)

Niemcy: Nauczyciele i medycy wywalczyli podwyżki. W przyszłym roku dostaną m.in. po 1300 euro „premii covidowej”

Niemcy: Oświatowe związki alarmują, że nauczycielom z zagranicy blokuje się możliwość pracy