„W związku z postulatami o zmianę lub korektę niektórych rozwiązań systemowych dotyczących m.in. sposobu wynagradzania, awansu zawodowego, uprawnień nauczycieli – dostrzegając potrzebę wypracowania propozycji zmian dotychczasowych regulacji zostanie powołany Zespół, który będzie zajmował się zgłaszanymi postulatami” – napisała m.in. Barbara Nowacka, szefowa MEN w odpowiedzi dla rzecznika praw obywatelskich.
„Zespół ten będzie pracował w ramach tematycznych grup roboczych. Podczas prac grup roboczych, analizie będą mogły być poddane podniesione przez Pana Rzecznika kwestie dotyczące ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy” – poinformowała.
Odpowiedź Ministerstwa Edukacji ws. nierównego traktowania nauczycieli przywracanych do pracy ze względu na podstawę zatrudnienia⬇️https://t.co/0UiePwJvTm pic.twitter.com/TIkSatY6BM
— Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich (@BiuroRPO) April 15, 2024
Minister edukacji podkreśliła też, że jednym z priorytetów obecnej polityki oświatowej jest odbudowa prestiżu zawodu nauczycielskiego.
„Rola społeczna, wymagane kwalifikacje i ustawowy obowiązek cyklicznego potwierdzania rozwoju zawodowego, a także wyzwania stawiane przed nauczycielami – muszą być odzwierciedlone w regulacjach systemowych kształtujących warunki pracy w tym zawodzie” – podkreśliła.
Przypomnijmy, że według RPO nauczyciele tracą na zróżnicowanych formach zatrudniania. „Są równi i równiejsi – przynajmniej w świetle przepisów” – interweniował w MEN zastępca Rzecznika Stanisław Trociuk i zwrócił się do minister edukacji narodowej Barbary Nowackiej o zmianę przepisów w Karcie Nauczyciela w tym zakresie.
Według RPO nieuzasadnione jest zróżnicowanie statusu prawnego nauczycieli zatrudnionych w ramach umowy o pracę oraz mianowania. „Ci drudzy są bowiem w gorszym położeniu w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy – w przypadku przywrócenia przez sąd do pracy” – argumentował.
Rzecznik praw obywatelskich opowiada się za spójnym uregulowaniem sytuacji prawnej nauczycieli w tym obszarze, co oznacza konieczność jednakowego ich traktowania bez względu na podstawę prawną zatrudnienia.
Pismo RPO i odpowiedź minister Nowackiej można znaleźć tutaj
(GN)