Nobel z fizyki za badania nad mechaniką kwantową, a z medycyny za odkrycia dotyczące ewolucji człowieka

Alain Aspect, John F. Clauser and Anton Zeilinger zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Nagrodę przyznano „za eksperymenty ze splątanymi fotonami, ustalające naruszenie nierówności Bella i pionierską informatykę kwantową”. To druga Nagroda Nobla przyznana w tym tygodniu. Pierwszą – w dziedzinie medycyny i fizjologii – otrzymał w poniedziałek szwedzki genetyk Svante Pääbo. Laureaci Nagrody Nobla otrzymują czek na 10 mln szwedzkich koron (ok. 900 mln dolarów). 

Alain Aspect, John F. Clauser and Anton Zeilinger zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Królewska Szwedzka Akademia Nauk wyróżniła ich za podstawy prac, które prowadzą do budowy kwantowych komputerów, a które już doprowadziły do wykorzystania kwantowych metod kryptograficznych.

Nagrodzeni naukowcy pokazali, że można badać i kontrolować cząstki w tzw. splątanych stanach kwantowych, gdy stan jednej z tych cząstek determinuje stan drugiej, nawet jeśli znajdują się tak daleko od siebie, że nie zdąży się między nimi przenieść żadna informacja.

W poniedziałek Svante Pääbo, szwedzki biolog, został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Nagrodę przyznano „za odkrycia dotyczące genomów wymarłych człowiekowatych i ewolucji człowieka”.

„Dzięki swoim pionierskim badaniom Svante Pääbo dokonał czegoś pozornie niemożliwego: zsekwencjonowania genomu neandertalczyka, wymarłego krewnego współczesnych ludzi. Dokonał także sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej człowiekowatego, Denisova. Co ważne, Pääbo odkrył również, że nastąpił transfer genów z wymarłych człowiekowatych do homo sapiens po migracji z Afryki około 70 tys. lat temu. Ten starożytny przepływ genów do współczesnych ludzi ma dziś znaczenie fizjologiczne, na przykład wpływa na reakcję naszego układu odpornościowego na infekcje” — czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.

Nagroda Nobla to prestiżowe wyróżnienie, które w 1895 r. ufundował inżynier i wynalazca – Alfred Bernhard Nobel. Twórca dynamitu zarobione na nim miliony przeznaczył na nagrody w dziedzinie medycyny, chemii, fizyki, literatury oraz za działalność na rzecz pokoju. 

Nagrody Nobla 2022 przyznawane są w dniach 3-10 października.  W środę poznamy laureata Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, w czwartek – literatury, a w piątek dowiemy się kto został laureatem pokojowej Nagrody Nobla. Laureata Nobla w dziedzinie ekonomii poznamy 10 października. 

(JK, GN)

Fot: Twitter

Literacki Nobel dla Abdulrazaka Gurnaha

“Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy”. Olga Tokarczuk wygłosiła wykład noblowski