Nowa Lewica obiecuje 5 tys. zł na start dla nauczycieli

– Po pierwsze pogonimy Czarnka, po drugie usuniemy HiT ze szkoły i po trzecie podniesiemy płace nauczycielom tak, żeby już na start zarabiali około 5 tysięcy złotych brutto – zapowiedziała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na konwencji programowej Nowej Lewicy.

W sobotę w warszawskim studiu Tęcza odbyła się konwencja programowa Lewicy pod hasłem: „Państwo, na które można liczyć”. Podczas konwencji Lewica przedstawiła swoje propozycje rozwiązań w sferze usług publicznych – w tym w szkolnictwie.

– Jakiej szkoły chcemy dla naszych dzieci? Czy chcecie szkoły Czarnka z HiT-em i partyjną tresurą, ale bez nauczycieli, czy szkoły z dobrze wynagradzanymi pedagogami? Dla nas, Lewicy, wybór jest oczywisty – powiedziała posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreślając, że dla jej partii kluczowe jest stworzenie dobrej, publicznej szkoły dla każdego, która „nauczy tyle, żeby już nikt z was nie musiał dokładać do korepetycji”.

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła też, że „szkoła jest dla dzieci, a nie dla kleru” i dlatego lekcji religii nie powinno być w szkołach. – Pieniądze, które Kościół wyciąga z polskiej szkoły na lekcje religii są tak wielkie, że aż trudne do wyobrażenia, to blisko 2 mld zł rocznie, czyli 5 mln zł każdego dnia (…). Oddamy te pieniądze dzieciom, a Kościół niech zabiera swoją religię ze szkoły do salek katechetycznych i to na własny koszt – powiedziała Dziemianowicz-Bąk.

Wskazywała, że dzieciom w szkołach powinien być zagwarantowany ciepły, bezpłatny posiłek. Mówiła, że szkoła powinna uczyć m.in. o zdrowiu, seksualności oraz o tym jak nie dać się wyzyskiwać na rynku pracy.

Posłanka Daria Gosek-Popiołek mówiła o konieczności zwiększania nakładów na naukę, w tym na inwestycje w tym obszarze. „Zwiększymy inwestycje w naukę i rozwój do poziomu 3 proc. PKB” – zapowiedziała. Mówiła, że Lewica postuluje wprowadzenie stypendium w wysokości 1000 zł miesięcznie dla każdego studenta, aby mógł się skupić na nauce, a nie musiał zajmować się dorywczymi pracami. Gosek-Popiołek przekonywała też, że potrzebny jest program budowy i remontu akademików.

Więcej postulatów Nowej Lewicy z konwencji programowej można znaleźć tutaj

(GN)

Fot: Nowa Lewica

Trwa kampania wyborcza. Partie licytują się także na obietnice edukacyjne. Co proponują?

Czarnek chwali się podwyżkami w 2024 r. W rzeczywistości mowa jedynie o próbie zrekompensowania rekordowej inflacji