Nowe wytyczne na uczelniach wyższych. Resort nauki zaleca kontynuację zdalnego kształcenia

Ministerstwo nauki zaktualizowało wytyczne dotyczące działania uczelni wyższych w roku akademickim 2020/2021. Podkreślono że z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego studentów, doktorantów i pracowników zasadna jest kontynuacja zajęć w trybie zdalnym we wszystkich tych przypadkach, gdy nie wymagają one fizycznej obecności w obiektach uczelni.

Rekomendacje resortu nauki  to zbiór zaleceń oraz wskazówek pomocnych przy tworzeniu wewnętrznych procedur na uczelniach wyższych. Przedstawione wytyczne zostały uzgodnione z Głównym Inspektoratem Sanitarnym.

„Z punktu widzenia bezpieczeństwa zdrowotnego studentów, doktorantów i pracowników zasadna jest kontynuacja zajęć w trybie zdalnym we wszystkich tych przypadkach, gdy nie wymagają one fizycznej obecności w obiektach uczelni, wykorzystywania znajdującej się tam aparatury i wyposażenia. W przypadku konieczności realizacji zajęć w formie bezpośredniej należy zadbać o takie rozwiązania organizacyjne, które zminimalizują ryzyko zakażenia” – czytamy.

Resort zaleca zmniejszenie liczebności grup i dopasowanie jej do pojemności sal, a także takie zmiany w planie zajęć, które nie pozwolą na kumulację zajęć wymagających bezpośredniej obecności.

Jednocześnie w dokumencie wskazano, że należy rozważyć takie rozwiązania organizacyjne, które pozwolą na zmniejszenie ryzyka zdrowotnego także pracowników niebędących nauczycielami akademickimi – tj. świadczenia pracy zdalnie lub w systemie zmianowym.

„Zachęcamy do wykorzystywania wszelkich możliwości technicznych i prawnych w celu usprawniania obiegu dokumentów, wniosków, podań, umów i innych pism, potwierdzania ich autentyczności oraz tożsamości ich autorów bez konieczności fizycznego kontaktu pomiędzy zainteresowanymi osobami” – podkreślono.

„Apelujemy o rozwagę w podejmowaniu decyzji o znoszeniu zasad bezpieczeństwa, albowiem ich przestrzeganie odegrało nieocenioną rolę w zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 w środowisku akademickim, a jego skuteczne powstrzymanie warunkuje powrót do w pełni bezpiecznego i nieskrępowanego funkcjonowania uczelni i innych podmiotów szkolnictwa wyższego i nauki” – czytamy.

(JK, GN)

Szef MEN: Nauczyciele akademiccy dostaną 6 proc. podwyżki. Janusz Szczerba: To było już wcześniej ustalone. Domagamy się 12 proc.

Dwa resorty, jeden minister. Jest rozporządzenie w sprawie zakresu działania ministra edukacji i nauki