Polscy uczniowie i nauczyciele z zagranicy będą mieli nowe legitymacje uprawniające do ulgowych przejazdów na terenie Polski

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło projekt rozporządzenia w sprawie nowych wzorów legitymacji uprawniających do ulgowych przejazdów komunikacją publiczną w Polsce dla nauczycieli i uczniów ze szkół i placówek działających poza granicami naszego kraju. Nowe wzory dokumentów mają zacząć obowiązywać od 12 lipca 2024 r. Projekt można znaleźć na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o projekt ministra infrastruktury zmieniający rozporządzenie w sprawie wzorów dokumentów poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz trybu i terminów ich wydawania i przedłużania ważności.

Projekt dotyczy uczniów i nauczycieli m.in. ze szkół polskich za granicą. A konkretnie:

1) dzieci i młodzieży, nie dłużej niż do ukończenia 18. roku życia, w okresie pobierania nauki języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w:

  1. a) szkołach prowadzonych przez organizacje społeczne za granicą zarejestrowanych w bazie prowadzonej przez upoważnioną jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw oświaty i wychowania,
  1. b) szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw,
  2. c) sekcjach polskich funkcjonujących w szkołach działających w systemach oświaty innych państw,
  1. d) szkołach europejskich działających na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich, sporządzonej w Luksemburgu dnia 21 czerwca 1994 r. (Dz. U. z 2005 r. poz. 10 i 11),

2) nauczycieli uczących języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w szkołach i sekcjach, o których mowa w pkt 1.

Legitymacje, które zostały wydane przed wejściem w życie znowelizowanego rozporządzenia zachowają ważność do upływu terminu, „do którego ich ważność może być przedłużana, jednak nie dłużej niż przez okres trzech lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia”.

„Celem projektu rozporządzenia jest określenie nowych wzorów legitymacji ucznia i legitymacji nauczyciela poświadczających uprawnienia do korzystania z ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, tak aby dokumenty te spełniały wymagania w zakresie zabezpieczenia przed fałszerstwem, ustalone dla dokumentów publicznych kategorii trzeciej” – czytamy m.in. w uzasadnieniu projektu.

„Nowe wzory legitymacji będą miały całkowicie zmienioną szatę graficzną oraz szereg zabezpieczeń (m.in. tło giloszowe, druk reliefowy, mikrodruki, włókna zabezpieczające), będą też stanowić druki ścisłego zarachowania. Wytwarzanie legitymacji będzie się odbywać poza polskimi placówkami dyplomatycznymi, które będą jedynie te legitymacje przed wydaniem personalizować (nanosząc m.in. dane dotyczące numeru legitymacji, imienia i nazwiska posiadacza, daty jego urodzenia, nazwy szkoły, daty wydania legitymacji czy lokalizacji konsulatu) oraz przedłużać ich ważność” – wskazano.

Projekt znajduje się na stronie RCL tutaj

Przypomnijmy, że w połowie kwietnia w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenie ministra edukacji wprowadzającą nowy wzór legitymacji służbowej nauczyciela, który ma obowiązywać od 13 lipca br . Nowa legitymacja – dla nauczycieli w polskim systemie oświaty – będzie miała format i wielkości karty kredytowej, będzie zabezpieczona przed fałszerstwem. Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie wzoru oraz trybu wystawiania legitymacji służbowej nauczyciela.

Także legitymacje szkolne uczniów ze szkół w Polsce mogą być wydawane w dotychczasowej formie tylko do 12 lipca 2024 r. Po tej dacie każda nowo wydana legitymacja ma mieć format karty plastikowej – dotychczas nazywanej e-legitymacją. Warunki i tryb wydawania oraz wzory e-legitymacji określa Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków.

Wszystkie wydane do tej pory papierowe legitymacje mogą być używane przez ucznia aż do momentu ukończenia przez niego szkoły i do tego czasu zachowują ważność (przy aktualnej pieczęci). Decyzja o wymianie dokumentów dla uczniów z papierowymi legitymacjami leży w gestii szkoły.

Problem pojawił się jednak z wejściem do metra w Warszawie. „Od nowego roku szkolnego warszawscy uczniowie będą mogli dzięki plastikowym legitymacjom za darmo jeździć miejską komunikacją. Do metra jednak z nimi nie wejdą. ZTM proponuje opaski albo kartoniki do otwierania bramek. To bzdura” – napisała kilka dni temu „Gazeta Wyborcza”.  Na razie nie wiadomo jak ostatecznie problem zostanie rozwiązany.

(GN)

Fot: ZTM/warszawa

Od 13 lipca nowy wzór legitymacji nauczyciela. Rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw