Nowy rekord WOŚP. Już co piąty sprzęt w szpitalach pochodzi ze zbiórki fundacji Jurka Owsiaka

Ministerstwo Zdrowia podało, że wydatki WOŚP na zakup sprzętu w szpitalach stanowią aż 22 proc. udziału w stosunku do wydatków rządowych. „Nie wydaliśmy jeszcze wszystkich pieniędzy z 27. Finału, a już stanowi to jedną piątą wydatków rządu!” – skomentowała sama Fundacja WOŚP na swojej stronie internetowej.

„Jednym z ulubionych argumentów przeciwników Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dotyczących służby zdrowia było twierdzenie, że tego rodzaju wszelakie zrywy to kropla w morzu potrzeb i że to tylko pojedyncze, niewiele znaczące ruchy. Ulubionym >>chwytem<<, było porównanie państwowego budżetu całego systemy ochrony zdrowia ze zbieranymi przez WOŚP pieniędzmi. Z tym porównaniem nigdy się nie boksowaliśmy” – czytamy na stronie fundacji. Ten argument został jednak właśnie całkowicie obalony.

Dziennikarz portalu Business Insider Polska zapytał oficjalnie MZ, ile budżetowych środków w 2019 r., a także w latach wcześniejszych, wydano na zakupy sprzętu medycznego. Resort odpowiedział, że w 2019 r. wydano 845 mln zł. Z kolei Fundacja wydała na sprzęt medyczny 158 mln zł, co stanowi 22 proc. wydatków budżetowych.

Szokująca wiadomość Jednym z ulubionych argumentów przeciwników Fundacja WOŚP dotyczących służby zdrowia było…

Opublikowany przez Jurka Owsiaka Wtorek, 28 stycznia 2020

Co więcej, rząd kupił za to urządzenia na wszystkie dziedziny medycyny, mówiąc w skrócie – na dzieci i dorosłych. „My w 2019 roku w całości wspieraliśmy medycynę dziecięcą” – podkreśla WOŚP.

„To wszystko wyraźnie mówi, że nasze wspólne, społeczne działania osiągają nieprawdopodobną skuteczność. W sumie mogliśmy Ministerstwo Zdrowia o to spytać także my, ale przyznaję, że nie przychodziło nam to do głowy. Byłem przekonany, ze stosunek tych procentów jest jak jeden do stu, jak nam to sugerowali wszyscy ci, którzy Fundacji nie lubią” – napisał Jurek Owsiak.

Po ostatnim 28 finale nadal trwa liczenie środków zgromadzonych przez WOŚP. Aktualnie na koncie orkiestry znajduje się 117 mln złotych.

(JK, GN)

Fot: WOŚP/Twitter

Rekordowy 28. finał WOŚP. Na koncie fundacji jest już 115 mln zł

Zyta Czechowska o WOŚP i nauczycielskiej “puszce”: Wspaniale jest wiedzieć, że jesteśmy dla kogoś ważni