Dziękuję za wzorową postawę, zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą. Bez doskonałego przygotowania merytorycznego, jakie zapewniają Państwo swym podopiecznym, ich sukcesy edukacyjne nie byłyby możliwe – napisał minister edukacji Przemysław Czarnek w liście z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Szef MEiN wymienił w nim szereg projektów, które wdraża jego resort. O jednej sprawie jednak nie wspomniał – o niskich wynagrodzeniach i braku podwyżek
Dziś ponad 4,6 mln uczniów wróci z wakacji w szkolne ławy. Naukę w szkołach podstawowych rozpocznie nieco ponad 3 mln uczniów, a w szkołach ponadpodstawowych – 1 mln 640 tys.
Nadszedł czas, aby pożegnać wakacje i powitać nowy rok szkolny 2022/2023 🧑🏫
Wszystkim uczniom życzymy dużo zapału do zdobywania wiedzy i jak najlepszych ocen ⭐#GUS #RokSzkolny #szkoła #uczniowie pic.twitter.com/jiFxIPABB0— GUS (@GUS_STAT) September 1, 2022
1 września to szczególnie ważna data dla dzieci i młodzieży, która po raz pierwszy trafi do szkoły albo do nowej placówki – chodzi o 382 tys. uczniów klas I szkół podstawowych oraz 526 tys. uczniów klas I szkół ponadpodstawowych.
„Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele, w swojej codziennej pracy podejmują Państwo starania na rzecz wychowania oraz kształcenia kolejnych pokoleń. Dziękuję za wzorową postawę, zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą. Bez doskonałego przygotowania merytorycznego, jakie zapewniają Państwo swym podopiecznym, ich sukcesy edukacyjne nie byłyby możliwe. Pragnę wyrazić wdzięczność za tworzenie warunków dogodnych do zdobywania wiedzy, rozwijania potencjału, ale i budowania atmosfery sprzyjającej wzmacnianiu wspólnoty szkolnej” – napisał Przemysław Czarnek w liście z okazji nowego roku szkolnego.
Jego zdaniem, nowy rok szkolny to „czas wielu nowych możliwości, odkrywania talentów, pogłębiania pasji i spełniania życiowych ambicji”.
„Cieszę się, że już w tej chwili widoczne są efekty naszych kluczowych projektów i przedsięwzięć rozpoczętych jeszcze w ubiegłym roku szkolnym. Przed nami kolejne wyzwania, których celem jest stwarzanie młodym ludziom jak najlepszych szans do rozwoju. Zależy nam na tym, by każde z naszych działań było odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci i młodzieży, a także na wyzwania współczesności” – czytamy w liście.
Czarnek wymienił w nim kolejne projekty realizowane przez jego resort, jak Laboratoria Przyszłości, program Poznaj Polskę, czy wprowadzenie nowego przedmiotu – HiT. „Głównym założeniem HiT jest zaznajomienie ludzi młodych z najnowszymi wydarzeniami w kontekście dziejów Polski i świata. Nowy przedmiot ułatwi młodzieży ze szkół ponadpodstawowych poruszanie się w meandrach powojennej historii” – ocenił szef MEiN.
W liście znalazł się też akapit dotyczący zmian w pragmatyce zawodowej: „Nowy rok szkolny przynosi zmiany w pragmatyce zawodowej nauczycieli w zakresie awansu zawodowego, oceny pracy oraz w niewielkim zakresie – czasu pracy nauczycieli. Ich celem jest między innymi uproszczenie i odbiurokratyzowanie systemu awansu zawodowego nauczycieli, a także zagwarantowanie uczniom i ich rodzicom możliwości konsultacji z nauczycielem”.
Już nie 9 proc. podwyżki, a jedynie 7,8 proc. Ile są warte obietnice Przemysława Czarnka?
O jednej sprawie Przemysław Czarnek w liście niestety nie wspomniał – o podwyżkach dla nauczycieli. A raczej – o ich braku (przynajmniej w przypadku 85 proc. środowiska).
Od 1 września nowa ocena pracy. Czarnek podpisał rozporządzenie
List można przeczytać TUTAJ.
(PS, GN)