Obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte i w Wieluniu

Spotykamy się na Westerplatte także po to, aby po raz kolejny ostrzec świat, by nigdy nie powtórzyło się już to, co było najstraszliwszym kataklizmem XX wieku – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się na Westerplatte. W Wieluniu premier Mateusz Morawiecki mówił, że „dziś musimy pamiętać, dbać o prawdę i dbać o zadośćuczynienie i to powinny być główne przesłanki przyświecające nam, gdy o II wojnie światowej myślimy”

Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyły się w czwartek nad ranem na Westerplatte obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej, organizowane przez Wojsko Polskie. Zgodnie z tradycją poranne uroczystości rozpoczęły się dźwiękiem syren alarmowych o godz. 4.45, ponieważ o tej godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie. Żołnierze Wojska Polskiego i zaproszeni goście odśpiewali hymn państwowy, a na maszt została wciągnięta flaga.

Obok prezydenta RP Andrzeja Dudy w uroczystości odbywającej się u stóp Pomnika Obrońców Wybrzeża wzięli udział m.in. marszałek Senatu Tomasz Grodzki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, prezes IPN Karol Nawrocki a także parlamentarzyści oraz samorządowcy.

Z kolei nad ranem w Wieluniu (woj. łódzkie) odbyły się, z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej i zbombardowania tego miasta.

O godz. 4.40. w mieście zabrzmiały syreny alarmowe. O tej godzinie 1 września 1939 r. rozpoczął się atak niemieckich samolotów bombowych na wieluński szpital Wszystkich Świętych. W nalocie zginęły 32 osoby – pacjenci i personel szpitala. Uważa się, że były to pierwsze w Polsce ofiary II wojny światowej.

– Polska straciła kilkanaście milionów ludzi, w tym ponad 5 mln zabitych, zamordowanych, część pozostała poza granicami kraju na zawsze – przekazał premier. Dodał, że w 1938 roku liczbę ludności Polski szacuje się na ponad 35 mln ludzi. – Pierwszy spis ludności, spis powszechny wykonany po wojnie w 1946 roku to poniżej 24 mln ludzi – przekazał m.in. szef rządu w swym wystąpieniu.

W czwartek na Zamku Królewskim w Warszawie został zaprezentowany raport PiS o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował o podjęciu decyzji na temat wystąpienia o reparacje wojenne wobec Niemiec. Kwota w raporcie wynosi 6 bilionów 200 miliardów złotych.

Więcej na portalu dzieje.pl

(JK, GN)

Fot: Kancelaria Prezydenta/Twitter

83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Nauczyciele w pierwszym szeregu obrońców i bohaterów walki o wolność