Obradował Sejm Dzieci i Młodzieży. Obyło się bez politycznej awantury

Praca posła to prawdziwa służba – powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży, które odbyły się w środę w parlamencie.  – My służymy narodowi, ale nie tylko posłowie, ale także państwo, którzy nam tutaj pomagają, urzędnicy kancelarii Sejmu, którzy czuwają nad tym, żeby obrady przebiegały prawidłowo – przekonywała młodzież.

1 czerwca odbyła się  XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży.  Jej temat brzmiał: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki”.

SDiM podjął uchwałę ws. spopularyzowania wartości i dziedzictwa żołnierzy AK i NSZ.

Z pierwszych relacji obserwatorów wynika, że nie odnotowano większych kontrowersji w wystąpieniach młodych posłów i posłanek. A przypomnijmy, że np. w 2019 roku młodzi żywo spierali się o problemy edukacji. Uczniowie nie mieli litości dla minister Anny Zalewskiej i jej reformy. Atmosfera na sali była bardzo gorąca.

W tym roku jak relacjonuje PAP było raczej grzecznie. Młodzi pytali przedstawiciela MEiN, „czy resort planuje stworzyć cykl zajęć z udziałem żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, historyków, kombatantów, świadków historii w szczególności w szkołach podstawowych?”

Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki przypomniał, że w konsultacjach społecznych jest projekt rozporządzenia, który umożliwi wprowadzenie od 1 września przedmiotu „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Jak mówił, przedmiot ten będzie realizowany w VIII klasach szkoły podstawowej oraz w szkołach średnich.

Sejm Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym realizowanym przez Kancelarię Sejmu od 1994 r. Jego celem jest kształtowanie postaw obywatelskich oraz szerzenie wiedzy na temat zasad funkcjonowania Sejmu, jego organów oraz procesu legislacyjnego.

Głównym organizatorem XXVIII sesji SDiM jest Kancelaria Sejmu w porozumieniu z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Ministerstwem Edukacji i Nauki.

(JK, GN)

Fot: Sejm.gov.pl

1 czerwca na XXVIII sesji zbierze się Sejm Dzieci i Młodzieży. Temat? Ideały AK i NSZ

Sejm Dzieci i Młodzieży. Uczniowie bez litości dla minister Zalewskiej i reformy edukacji