Sejm Dzieci i Młodzieży. Uczniowie bez litości dla minister Zalewskiej i reformy edukacji

Już dawno nie mówiło się w Sejmie tyle o problemach edukacji. Uczniowie, którzy zabrali głos podczas ostatniego Sejmu Dzieci i Młodzieży nie mieli litości dla minister Anny Zalewskiej i jej reformy. Bo to w nich zmiany w oświacie uderzyły najbardziej.

Tegoroczny Sejm dzieci i młodzieży odbył się tradycyjnie 1 czerwca, w Międzynarodowym Dniu Dziecka, a temat przewodni brzmiał „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Pisaliśmy o tym tutaj.

Jednak tematem, który budził największe emocje była reforma edukacji, bo uczniowie odczuli ją na własnej skórze.

Paulina Filipek – wystąpienie z 1 czerwca 2019 r.

Paulina Filipek – wystąpienie z 1 czerwca 2019 r.Przedstawiony przez Komisję projekt uchwały Sejmu Dzieci i Młodzieży w sprawie spopularyzowania wiedzy o losach i działalności posłów na Sejm II Rzeczypospolitej w okresie II wojny światowej i okresie okupacji

Opublikowany przez VideoSejm.pl Sobota, 1 czerwca 2019

Atmosfera na sali była bardzo gorąca. Największym echem odbiło się jednak wystąpienie Pauliny Filipek.

– Mimo wielu zapewnień ministerstwa edukacji, że sytuacja jest pod kontrolą, fakty niestety pokazują inaczej. Według pani minister w szkołach jest wystarczająco dużo miejsc dla wszystkich uczniów. Nie dziwi to, bo MEN opiera swoje dane jedynie na 13 proc. liceów. […] W samej Warszawie z pójścia do liceów będzie musiało zrezygnować 7 tys. dzieci. Taka sytuacja będzie miała również w siedmiu innych województwach. Nie nazwałbym tego niczym innym jak odbieraniem mojemu rocznikowi szansy na dostanie się do wymarzonej szkoły, tylko ze względu na rok, w którym się urodziliśmy – grzmiała Paulina Filipek.

Sebastian Radzimiński – wystąpienie z 1 czerwca 2019 r.

Sebastian Radzimiński – wystąpienie z 1 czerwca 2019 r.Przedstawiony przez Komisję projekt uchwały Sejmu Dzieci i Młodzieży w sprawie spopularyzowania wiedzy o losach i działalności posłów na Sejm II Rzeczypospolitej w okresie II wojny światowej i okresie okupacji

Opublikowany przez VideoSejm.pl Sobota, 1 czerwca 2019

– Niektórzy z nas muszą przychodzić do szkoły o 7.10 i kończyć zajęcia o 18.30 tylko i wyłącznie ze względu na to, że nie ma w niej fizycznie miejsca, aby wszyscy uczniowie mieli zajęcia w tym samym czasie. […] Te dane pokazują jak bardzo uczniowie gimnazjów, klas 7 i 8 zostali dotknięci przez tzw. reformę edukacji. Czy w ten sposób ministerstwo edukacji dba o kształcenie młodego pokolenia Polaków? – spytała z sejmowej mównicy.

Wtórowali jej inni uczniowie. – Nasza oświata ma mnóstwo problemów, jak np. podstawa programowa przepełniona wiedzą pamięciową lub przepełnione szkoły. Reformy, takie jak ta o wygaszaniu gimnazjów, wcale nie rozwiązują tych problemów. Apeluję do naszych obecnych i przyszłych przywódców o realne zmiany, bo jeżeli nic nie zmieni się w polskim systemie edukacji, to będzie tak, jak powiedział kiedyś Krzysztof Kononowicz – nie będzie niczego – podkreślił Paweł Piątek.

Paweł Piątek – wystąpienie z 1 czerwca 2019 r.

Paweł Piątek – wystąpienie z 1 czerwca 2019 r.XXV sesja Sejmu Dzieci i MłodzieżyPytania do Ministra Edukacji Narodowej.

Opublikowany przez VideoSejm.pl Sobota, 1 czerwca 2019

– To młodzi są przyszłością naszego narodu, dlatego wszyscy na czele z najwyższymi władzami w kraju, powinni dziś wsłuchać się w nasz głos! – apelował licealista Kuba Janowski.

Dominik Matuszek – wystąpienie z 1 czerwca 2019 r.

Dominik Matuszek – wystąpienie z 1 czerwca 2019 r.Przedstawiony przez Komisję projekt uchwały Sejmu Dzieci i Młodzieży w sprawie spopularyzowania wiedzy o losach i działalności posłów na Sejm II Rzeczypospolitej w okresie II wojny światowej i okresie okupacji

Opublikowany przez VideoSejm.pl Sobota, 1 czerwca 2019

Sejm Dzieci i Młodzieży liczy 460 posłów. Organizacja izby wzorowana jest na procedurach obowiązujących w prawdziwym Sejmie, co ma przybliżać uczestnikom zasady polskiego parlamentaryzmu. Debata plenarna oraz poprzedzające ją prace komisji odbywają się według wcześniej uchwalonej ordynacji wyborczej oraz Regulaminu Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Bartosz Sienkiewicz – wystąpienie z 1 czerwca 2019 r.

Bartosz Sienkiewicz – wystąpienie z 1 czerwca 2019 r.Przedstawiony przez Komisję projekt uchwały Sejmu Dzieci i Młodzieży w sprawie spopularyzowania wiedzy o losach i działalności posłów na Sejm II Rzeczypospolitej w okresie II wojny światowej i okresie okupacji

Opublikowany przez VideoSejm.pl Sobota, 1 czerwca 2019

Sejm DiM organizowany jest przez Kancelarię Sejmu we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ośrodkiem Rozwoju Edukacji oraz Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

(JK, GN)

Fot: Kancelaria Sejmu/Twitter