Od 1 stycznia pensja minimalna 3010 zł, a pensja nauczyciela stażysty… 2949 zł”. Na dodatek inflacja pobiła kolejny rekord

Nie tylko tzw. Polski Ład na początku 2022 roku wprowadza chaos w domowych budżetach nauczycieli. Jak przypomina Okręg Łódzki ZNP minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty wynosi obecnie 2949 zł czyli 61 złotych mniej niż płaca minimalna. Oznacza to, że nauczyciele rozpoczynający pracę w zawodzie będą otrzymywać dodatki wyrównawcze, aby osiągnąć poziom najniższego wynagrodzenia w kraju. Tymczasem GUS opublikował właśnie najnowsze dane dotyczące inflacji, która pobiła kolejny rekord.

„Rozpoczęliśmy kolejny rok bez podwyżek dla nauczycieli. Nie wiemy ile od 1 września br. będzie wynosić nauczycielskie pensum, ile będziemy zarabiać i jakie czekają nas podatki. Nie wiemy też, czy w ogóle będziemy pracować bo planowane zwiększenie pensum to wizja zwolnień ponad 40 tys. nauczycieli” – przypomina na swojej stronie na Facebooku Okręg Łódzki ZNP. „Powszechna drożyzna uderzy w najbiedniejszych, czyli również w pracowników oświaty. Ekonomiści prognozują inflację w najbliższych miesiącach na poziomie nawet 10 proc. – czytamy.

„Na razie wiemy, że minimalne wynagrodzenie stażysty wynosi obecnie 2949 zł czyli 61 zł mniej niż płaca minimalna. Oznacza to, że nauczyciele rozpoczynający pracę w zawodzie będą otrzymywać dodatki wyrównawcze, aby osiągnąć poziom płacy minimalnej. Oto jak rząd docenia pracę nauczycieli i troszczy się o jakość edukacji w naszym kraju” – podkreśla Okręg Łódzki ZNP.

Oburzenie widać w komentarzach na innych nauczycielskich forach. „Niech będzie, że wywołuję co tam chcecie. Od 1 stycznia idziesz pracować gdziekolwiek i robisz cokolwiek. Dostajesz 3010 bez proszenia się. Ale do szkoły się nie dostaniesz, bo żeby zacząć należy mieć studia, 5-letnie, z przygotowaniem pedagogicznym. I na start masz…2949 zł brutto. Po roku jeśli zrobisz awans na nauczyciela kontraktowego pensja wzrasta do 3034 zł (brutto). I tak przez 5 lat” – komentuje admin facebookowej grupy My, nauczyciele. „Szacunek oddany klasie nauczycielskiej jest miarą oświaty narodu, bo im więcej naród jest oświecony, tym wyżej ceni tych, którzy mu światło przynoszą” – cytuje Elizę Orzeszkową.

Warto przypomnieć, że nauczycielskie stawki od 1 września 2020 r. pozostają wciąż na tym samym poziomie. Na początku 2021 roku płaca minimalna wzrosła do 2800 złotych.  Nauczyciel stażysta zarabiał więc 149 złotych więcej.

Tymczasem, według najnowszych danych GUS inflacja w grudniu 2021 r. wyniosła aż 8,6 proc. Ostatnio wyższy wzrost cen odnotowano… w listopadzie 2000 r. Drożyzna zjada nie tylko pensje w oświacie.

(JK, GN)

Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku wzrośnie o 210 złotych. Jak to się ma do obecnych zarobków w oświacie?

Płaca minimalna w 2021 roku wyniesie 2,8 tys. zł; stawka godzinowa – 18,30 zł. Rząd przyjął rozporządzenie w tej sprawie

GUS podał, ile naprawdę zarabiają Polacy. Nauczyciele pod kreską