Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku wzrośnie o 210 złotych. Jak to się ma do obecnych zarobków w oświacie?

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie dotyczące minimalnej pensji. W 2022 roku minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 210 zł i od stycznia będzie wynosić 3010 zł brutto. Rząd zaakceptował także nową minimalną stawkę godzinową za pracę. Od nowego roku będzie to 19,70 zł brutto. To ważna wiadomość dla m.in. pracowników szkolnej administracji i obsługi.

A jak to się ma do zasadniczych płac nauczycieli? Dzisiaj wynagrodzenie zasadnicze pedagogów rozpoczyna się od kwoty 2800 zł brutto. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem MEiN nauczyciel stażysta z tytułem magistra i z przygotowaniem pedagogicznym zarabia obecnie 2949 zł brutto. Szef MEiN Przemysław Czarnek obiecuje wprawdzie podwyżki w oświacie, ale konkretów brak.

Zmiana minimalnego wynagrodzenia będzie dotyczyć 2,2 mln Polaków, którzy pracują za najniższą stawkę dopuszczalną w Polsce. W 2021 roku minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 2800 zł brutto, a najniższa stawka godzinowa to 18,3 zł brutto. Podniesienie płacy minimalnej o 210 zł oznacza wzrost o 7,5 proc. względem obecnego roku. W roku 2022 płaca minimalna stanowić będzie 50,8 proc. prognozowanego na ten rok przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (5922 zł).

Minister pracy Marlena Maląg wyjaśniła, że o ustaleniu takiej płacy zadecydowały wskaźniki makroekonomiczne tj. inflacja i PKB.   Tymczasem mamy rekordową inflację. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny wzrosły w sierpniu o 5,4 proc. rok do roku. Tak szybko wartość pieniądza w naszych portfelach nie spadała od równo dwudziestu lat i dwóch miesięcy.

Stawki przyjęte przez rząd są nieco wyższe niż te, które rząd zaproponował w połowie czerwca. Przyjęta wówczas propozycja przewidywała, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wynosiło 3 tys. zł. brutto, a minimalna stawka godzinowa – 19,60 zł.

Zgodnie z ustawą o minimalnym wynagrodzeniu za pracę rząd do 15 września ustala w drodze rozporządzenia stawki minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki godzinowej.

“W siedem lat płaca minimalna wzrosła o 58 proc., a z nią poprawił się los milionów polskich rodzin” – napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku. 

(JK, GN)

Czarnek nie podniósł wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Podwyżek nie będzie

ZNP weźmie udział w rozmowach w MEiN na temat podwyżek dla nauczycieli. „Dowiemy się jak długi jest kij w relacji do marchewki”

 

Politycy dostaną po 5 tysięcy złotych podwyżki. Rozporządzenie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw