W ostatnich dniach w Dzienniku Ustaw zostały opublikowane dwie kolejne nowelizacje Karty Nauczyciela. Prezydent podpisał je 25 sierpnia br. Najważniejsza zmiana, na którą czekali nauczyciele, to likwidacja tzw. godzin czarnkowych, która weszła w życie wraz z początkiem nowego roku szkolnego 2025/26 – 1 września.
Nowelizacja KN likwidująca godziny dostępności (Poz. 1189) składa się raptem z dwóch zdań i została opublikowana z datą 28 sierpnia 2025 r.
„Art. 1. W ustawie z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2024 r. poz. 986 i 1871 oraz z 2025 r. poz. 620, 1019, 1160 i 1188) w art. 42 uchyla się ust. 2f i 2g. Art. 2. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 września 2025 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej: K. Nawrocki” – zapisano.
Dz.U. 2025 poz. 1189
Ustawa z dnia 25 lipca 2025 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczycielahttps://t.co/6hpZgF8SA4 pic.twitter.com/Fav63ZoyHG— Dziennik Ustaw (@Dziennik_Ustaw) August 28, 2025
Nowelizacja Karty nauczyciela znosi obowiązujące od 1 września 2022 roku tzw. godziny czarnkowe. To jedna godzina tygodniowo, podczas której w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy, nauczyciel został zobowiązany do „dostępności w szkole” po to, by „odpowiednio do potrzeb prowadzić konsultacje dla uczniów lub wychowanków lub ich rodziców”. O ich likwidację od dawna postulowali nauczyciele i ZNP.
Druga nowelizacja dotyczy zatrudniania w niepublicznych szkołach i placówkach nauczycieli specjalistów: pedagogów, psychologów i logopedów. Zgodnie z nowelą od 1 września 2025 r. do 31 sierpnia 2027 r. będzie można powierzać im zadania dotyczące pomocy psychologiczno-pedagogicznej w wymiarze nie wyższym niż dziewięć godzin tygodniowo (a nie jak dotąd nie wyższym niż cztery godziny) na podstawie innej niż umowa o pracę. Chodzi m.in. o umowę-zlecenie czy umowę B2B (umowa z osobą, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą). Ten projekt był krytykowany przez nauczycieli i ZNP.
Dz.U. 2025 poz. 1188
Ustawa z dnia 25 lipca 2025 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczycielahttps://t.co/bqL4QS8izx pic.twitter.com/Z659rrBk4M— Dziennik Ustaw (@Dziennik_Ustaw) August 28, 2025
Przypomnijmy, że podpisana 21 sierpnia przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa z dnia 25 lipca 2025 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw, czyli tzw. duża nowelizacja Karty Nauczyciela została opublikowana w Dzienniku Ustaw (poz. 1160) z datą 25 sierpnia. Ustawa weszła w życie od 1 września br., ale niektóre zmiany będą obowiązywać od stycznia lub września przyszłego roku.
(GN)