Od piątku luzowanie obostrzeń. Mogą być otwarte m.in. kina, teatry, opery, filharmonie oraz domy i ośrodki kultury

Od piątku 12 lutego warunkowo na dwa tygodnie, rząd zdejmuje blokady na część branż. Można pojechać do hotelu, skorzystać z wyciągu i pozjeżdżać na nartach, pójść do kina czy teatru. Nawet do kasyna. Ale nie do restauracji ani na siłownię. To wszystko oczywiście pod pewnymi warunkami.

Zgodnie z projektem, do 28 lutego instytucje kultury, czyli kina, teatry, opery, filharmonie oraz domy i ośrodki kultury mogą wznowić działalność pod następującymi warunkami:

>> Widzowie lub słuchacze zajmują co drugie miejsce na widowni, lecz nie więcej niż 50 proc. wszystkich miejsc.

>> Jeśli nie ma wyznaczonych miejsc na widowni, musi być zachowany odstęp 1,5 m.

>> Wszyscy muszą mieć zasłonięte usta i nos.

>> Zakaz spożywania napojów i posiłków.

W projekcie zaznaczono, że obowiązek udostępniania co drugiego miejsca oraz zachowania odległości, nie dotyczy „widza lub słuchacza, który uczestniczy w wydarzeniach z dzieckiem poniżej 13. roku życia; widza lub słuchacza, który uczestniczy w wydarzeniach z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, (…), osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie”. Obowiązek ten nie dotyczy także „osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących”.

Otwarty został też sport amatorski na świeżym powietrzu. Będzie można korzystać z kortów i ogólnodostępnych boisk. Oznacza to, że do treningów będą mogły wrócić amatorskie kluby piłkarskie z niższych lig. Będzie można też grać w tenisa czy koszykówkę na zewnątrz albo uprawiać treningi lekkoatletyczne.  Nadal jednak zamknięte dla kibiców pozostają stadiony. Podobnie jak kluby fitness i siłownie. Baseny są otwarte, ale aquaparki – zamknięte.

(JK, GN)

Fot: gov.pl

Rząd testuje nauczycieli. Częściowy lockdown w oświacie przedłużony do końca lutego

W poniedziałek ruszą zapisy do szczepień dla wszystkich nauczycieli szkół i nauczycieli akademickich