Od poniedziałku 8 marca kolejny lockdown na Węgrzech. Zamykają szkoły i przedszkola

Rząd Victora Orbana ogłosił dziś nowe restrykcje – informuje Reuters. Szkoły, przedszkola, żłobki będą zamknięte do 7 kwietnia.

W związku z rosnącą liczbą zakażeń wirusem SARS-Cov-2 Węgrzy zamykają szkoły podstawowe oraz żłobki. Od 8 do 22 marca zamknięte mają zostać także wszystkie sklepy, poza spożywczymi oraz aptekami. Wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe, węgierski rząd zaleca pracę zdalną.  – Musimy odwrócić trzecią falę pandemii –  powiedział Gergely Gulyas, szef kancelarii premiera Victora Orbana.

Eksperci alarmują, że w kraju pojawia się coraz więcej mutacji SARS-Cov-2, dlatego konieczne są kolejne obostrzenia.

***

Także Niemcy przedłużają lockdown do 28 marca. Jednocześnie planują luzowanie restrykcji – ustaliły rząd Angeli Merkel i rządy krajów związkowych.

Jednocześnie, Berlin i poszczególne landy porozumiały się co do stopniowego luzowania restrykcji, ale – jak to określono – z „hamulcem bezpieczeństwa”, czyli powrotem do obostrzeń, jeśli w danym regionie ponownie wzrośnie liczba zachorowań. 

Po częściowym otwarciu szkół pod koniec lutego i salonów fryzjerskich 1 marca kolejnym krokiem ma być otwarcie księgarni, kwiaciarni i sklepów ogrodniczych.

(JK, GN, Reuters, dw.com)

Niemcy zastanawiają się, czy nie uruchomić wcześniejszych szczepień nauczycieli

Węgry przedłużają edukację on-line o kolejne tygodnie