„Oddajcie język dzieciom”. Mniejszość niemiecka ruszyła z kampanią. Czarnek reaguje

Mniejszość niemiecka wystartowała z akcją billboardową pt. „Oddajcie język dzieciom” i „Nauka języka to nie polityka” w sprawie przywrócenia finansowania przez państwo 3 lekcji tygodniowo nauki języka niemieckiego jako ojczystego. Czarnek na swoim koncie na Twitterze odniósł się do zarzutów mniejszości.

Przypomnijmy, że MEiN finansowało 3 lekcje tygodniowo. Sytuacja zmieniła się po inicjatywie opolskiego posła Suwerennej Polski Janusza Kowalskiego, który domagał się m.in. zniesienia różnego rodzaju przywilejów dla mniejszości niemieckiej w Polsce.

W wyniku decyzji Sejmu, 4 lutego 2022 MEiN wydał rozporządzenie, na mocy którego od roku szkolnego 2022/23 ilość godzin języka niemieckiego jako ojczystego finansowanych przez państwo zmniejszono z trzech do jednej tygodniowo.

Wywołało to protest mniejszości niemieckiej, która zwróciła uwagę, że tego typu rozwiązanie dotyczy tylko żyjących w Polsce Niemców, a polskiego systemu oświaty nie można porównywać do niemieckiego, gdzie kwestie te podlegają władzom poszczególnych krajów związkowych, a nie rządu federalnego.

Przedstawiciele władz mniejszości niemieckiej podczas konferencji prasowej poinformowali o rozpoczęciu kampanii billboardowej pod hasłami „Oddajcie język dzieciom” i „Nauka języka to nie polityka”, której celem jest zwrócenie uwagi na dyskryminowanie – w opinii przedstawicieli tej mniejszości – osób narodowości niemieckiej. Więcej o kampanii można przeczytać tutaj

Czarnek na swoim koncie na Twitterze odniósł się do zarzutów mniejszości. Polityk nie zgodził się z tezą o niewywiązaniu się ze złożonych obietnic. „Jeżeli 120 mln złotych rocznie na naukę niemieckiego jako ojczystego to dyskryminacja, to jak nazwać 0 euro od RFN na naukę polskiego jako ojczystego dla Polaków w Niemczech” – napisał m.in. minister.

(GN)

Fot: vdg.pl

Mniejszość Niemiecka zaskarżyła do Komisji Europejskiej rozporządzenie MEiN ws. nauczania języka niemieckiego

Minister Czarnek wydał rozporządzenie w sprawie nauki języka niemieckiego. Mniejszość niemiecka oburzona

Mniejszości narodowe zawieszają współpracę z polskim rządem. Chodzi o ograniczenie nauki języka niemieckiego

ZNP zwrócił się do premiera o uchylenie rozporządzeń ws. nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości