Ogólnopolski konkurs dla uczniów i studentów: „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście w Muzeum Auschwitz zaprasza do wzięcia udziału w ogólnopolskim konkursie „Auschwitz a postrzeganie współczesnego świata”. Jest on skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów z całej Polski. Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 kwietnia 2023 r.

 – Formuła konkursu daje przestrzeń do refleksji nad ponadczasowym wymiarem doświadczenia Auschwitz, Holokaustu i II wojny światowej. Tę refleksję widać chociażby w trwającej debacie dotyczącej uniwersalnych mechanizmów prowadzących do wykluczenia i wojen. Atak Rosji na Ukrainę uświadamia nam, że bez względu na czas, skutki konfliktów są zawsze niezwykle dotkliwe dla jednostek, jak i całych społeczeństw – powiedział Andrzej Kacorzyk, dyrektor MCEAH.

– Wierzymy, że stworzone przez uczestników i uczestniczki projektu prace będą stanowiły narzędzie w nowoczesnej edukacji opartej na doświadczeniu Auschwitz – podkreślił Andrzej Kacorzyk.

Do konkursu zgłaszać się mogą osoby, które chciałyby przygotować prace w jednej z trzech kategorii: fotografia, film i grafika.

– Zakwalifikowane osoby wezmą udział w maju w jednodniowym seminarium przygotowującym, składającym się ze zwiedzania Miejsca Pamięci, spotkań z pracownikami Muzeum oraz warsztatów i prezentacji. Na przygotowanie prac konkursowych będzie prawie 6 miesięcy – powiedziała koordynator konkursu w MCEAH Katarzyna Odrzywołek-Paleta.

Nagrodzone prace zostaną opublikowane w mediach społecznościowych Muzeum, a część z nich będzie użyta do działań edukacyjnych MCEAH. Laureaci otrzymają też nagrody rzeczowe oraz dofinansowanie kursów i szkoleń mających na celu podnoszenie ich kompetencji w zakresie związanym z prezentowanymi przez nich pracami.

Zakończenie konkursu i uroczystą galę rozdania nagród zaplanowano na 10 stycznia 2024. Więcej informacji an temat konkursu tutaj

(GN)

Fot: Muzeum Auschwitz

1,184 mln osób odwiedziło w ubiegłym roku Muzeum Auschwitz