Bezprecedensowy atak polityczny, którego dopuściła się na ZNP Barbara Nowak obraża przeszło 200 tys. naszych członków. W ciągu ostatnich 30 lat żaden Małopolski Kurator Oświaty nie pozwolił sobie na tak silne polityczne zaangażowanie i na wymierzenie bezpodstawnych ataków na naszą organizację – podkreślił Arkadiusz Boroń, prezes Okręgu Małopolskiego ZNP podczas piątkowej konferencji prasowej. – Żądamy zaprzestania szkalowania dobrego imienia Związku, a także przeprosin wszystkich członków naszej organizacji. Nie zmiana to faktu, że władze statutowe Związku z pewnością podejmą odpowiednie działania prawne – dodał.
Zarząd Okręgu Małopolskiego ZNP przyjął specjalne stanowisko w sprawie artykułu autorstwa Barbary Nowak zamieszczonego na portalu internetowym wPolityce.pl 5 lutego 2022.
– Nie zamierzamy niwelować braków edukacyjnych w zakresie historii ZNP, jednak nie przystoi aby Małopolski Kurator Oświaty z wykształcenia historyk – popełniał tak wielkie błędy merytoryczne na temat podstawowych faktów historycznych – komentował Arkadiusz Boroń. – Nagromadzenie nieprawdy, bezpodstawnych oskarżeń jest po prostu porażające – podkreślił.
„Trudno komentować ten zestaw oszczerstw: >>entuzjastyczne poparcie ZSRS<<, >>szerzenie ideologii komunistycznej<<, >>ZNP jest zdecydowanie polityczne w swoim przekazie do nauczycieli i uczniów<<, >>Związek, który rzekomo organizuje protesty i strajki tylko w interesie politycznym Lewicy<<, indoktrynuje dzieci i młodzież i w sumie jest >>parapartią<<, a także bezpośredniego ataku na Prezesa Związku oraz nauczycieli” – napisano m.in. w stanowisku zarządu Okręgu Małopolskiego ZNP.
– Zdumienie nasze budzi również niepamięć faktów najnowszych. Po objęciu stanowiska Małopolskiego Kuratora Oświaty padły deklaracje współpracy dla dobra edukacji w województwie. W listopadzie 2016 roku otrzymaliśmy od Kurator list gratulacyjny na uroczystość 110 lecia ZNP pełen słów uznania dla działań naszego Związku. W marcu 2018 Małopolski Kurator Oświaty objął Honorowym Patronatem organizowany przez Okręg Małopolski ZNP konkurs historyczny „Sprawa Polska podczas pierwszej wojny światowej i wkład nauczycielstwa polskiego w odzyskanie niepodległości” – przypomniał Arkadiusz Boroń.
– Niedopuszczalne jest aby Małopolski Kurator Oświaty, jako urzędnik państwowy w swoich przekazach zajmował tak jednoznaczne, polityczne stanowisko, a jednocześnie stosował mechanizm projekcji na innych – ocenił.
„Żądamy zaprzestania szkalowania dobrego imienia Związku, a także przeprosin wszystkich członków naszej organizacji. Nie zmiana to faktu, że władze statutowe Związku z pewnością podejmą odpowiednie działania prawne” – podkreśla małopolski ZNP.
„Pragniemy podkreślić, że Kurator Oświaty powinien jednoczyć środowisko oświatowe, dążyć do prawdy w historii, a nie prezentować swoje prywatne przekonania jako prawdy objawione” – zaznaczono w stanowisku.
Zarząd Okręgu Małopolskiego ZNP cytuje też Głos Nauczycielstwa Ludowego, organ Związku Nauczycielstwa Ludowego ze stycznia 1906 roku. „>>Z natury rzeczy organ nasz zmuszony będzie nie raz walczyć z jawnymi i ukrytymi wrogami nauczycielstwa. W stosunku do Kolegów oszczędzać będziemy w polemice nieuświadomionych lub chwilowo zbłąkanych, jedyne szkodliwe działanie, wynikające ze złej woli lub zaprzedania się, nie może liczyć na wyrozumiałość w naszym organie<<„.
„Wierni tradycji z 1906 roku nie będziemy wyrozumiali dla poglądów Pani Barbary Nowak – podkreślono.
Okręg Małopolski ZNP przedstawił też podczas konferencji prasowej wyniki kolejnej ankiety skierowanej do nauczycieli i dotyczącej wynagrodzeń za miesiąc luty. Chodzi o wpływ tzw. Polskiego Ładu na zarobki środowiska. W ankiecie online wzięło udział 1068 osób. Aż 64 proc. ankietowanych przyznało, że nie wie, czy otrzymało wyrównania do styczniowej pensji zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów.
Dla większości (prawie 70 proc.) wynagrodzenie netto (bez godzin ponadwymiarowych) za luty 2022 jest porównywalne z tym, jakie było bez Polskiego Ładu, a prawie 16 proc. odpowiedziało, że pensja lutowa jest nadal obniżona – o od 70 do 500 zł. Do 9 lutego otrzymanie tzw. trzynastki zadeklarowała jedna czwarta nauczycieli, a wśród nich 11 proc. określiło, że jest ona niższa o od 70 do 600 zł.
– Pierwszy raz w historii nauczycielstwa po wojnie, łącznie z PRL, zdarzyło się, żeby nauczyciele w nowym roku zarabiali mniej – powiedział Arkadiusz Boroń.
Zapis wideo konferencji można obejrzeć na Facebooku Okręgu Małopolskiego tutaj.
(JK, GN)
Stanowisko Zarządu Okręgu Małopolskiego ZNP w sprawie artykułu autorstwa Barbary Nowak Małopolskiej Kurator Oświaty zamieszczonego na portalu internetowym wPolityce.pl
Zarząd Okręgu Małopolskiego ZNP z oburzeniem przyjął artykuł Małopolskiej Kurator Oświaty Pani Barbary Nowak, który zamieściła w dniu 5 lutego 2022 roku na portalu internetowym wPolityce.pl.
Bezprecedensowy atak polityczny, którego dopuściła się na Związek Nauczycielstwa Polskiego, obraża przeszło 200 tysięcy naszych członków. W ciągu ostatnich 30 lat żaden Małopolski Kurator Oświaty nie pozwolił sobie na tak silne polityczne zaangażowanie i na wymierzanie bezpodstawnych ataków w naszą organizację.
Nie zamierzamy niwelować braków edukacyjnych w zakresie historii Związku Nauczycielstwa Polskiego, jednak nie przystoi, aby Małopolski Kurator Oświaty – z wykształcenia historyk – popełniał tak wielkie błędy merytoryczne na temat podstawowych faktów historycznych.
Związek Nauczycielstwa Polskiego nie wywodzi swojego rodowodu z czasów II Rzeczpospolitej tylko, jako jednolita organizacja przyjął nazwę Związek Nauczycielstwa Polskiego 3 lipca 1930 roku w Krakowie. Początki Związku sięgają zaborów, kiedy to 28 grudnia 1905 roku, właśnie w Krakowie na ul. Franciszkańskiej powstał Związek Nauczycieli Szkół Ludowych z przyszłym Prezesem ZNP Stanisławem Nowakiem na czele.
W dalszej części artykułu nagromadzenie nieprawdy, bezpodstawnych oskarżeń jest po prostu porażające. Trudno komentować ten zestaw oszczerstw: „entuzjastyczne poparcie ZSRS”, „szerzenie ideologii komunistycznej”, „ZNP jest zdecydowanie polityczne w swoim przekazie do nauczycieli i do uczniów”, „Związek, który rzekomo organizuje protesty i strajki tylko w interesie politycznym Lewicy, indoktrynuje dzieci i młodzież, i w sumie jest „parapartią”, a także bezpośredniego ataku na Prezesa Związku oraz nauczycieli.
Zdumienie nasze budzi również niepamięć faktów najnowszych. Po objęciu stanowiska Małopolskiego Kuratora Oświaty padły deklaracje współpracy dla dobra edukacji w województwie. W listopadzie 2016 roku otrzymaliśmy od Kurator list gratulacyjny na uroczystość 110 – lecia Związku Nauczycielstwa Polskiego pełen słów uznania dla działań naszego Związku. W marcu 2018 roku Małopolski Kurator Oświaty objął Honorowym Patronatem organizowany przez Okręg Małopolski Związku Nauczycielstwa Polskiego konkurs historyczny „Sprawa Polska podczas pierwszej wojny światowej i wkład nauczycielstwa polskiego w odzyskanie niepodległości”. Niedopuszczalne jest, aby Małopolski Kurator Oświaty, jako urzędnik państwowy w swoich przekazach zajmował tak jednoznaczne, polityczne stanowisko, a jednocześnie stosował mechanizm projekcji na innych.
Żądamy zaprzestania szkalowania dobrego imienia Związku, a także przeprosin wszystkich członków naszej organizacji. Nie zmienia to faktu, że władze statutowe Związku z pewnością podejmą odpowiednie działania prawne.
Na koniec pragniemy podkreślić że, Kurator Oświaty powinien jednoczyć środowisko oświatowe, dążyć do prawdy w historii, a nie prezentować swoje prywatne przekonania, jako prawdy objawione.
I jeszcze jeden cytat z Głosu Nauczycielstwa Ludowego, organu Związku Nauczycielstwa Ludowego ze stycznia 1906 roku: „Z natury rzeczy organ nasz zmuszony będzie nie raz walczyć z jawnymi i ukrytymi wrogami nauczycielstwa. W stosunku do Kolegów oszczędzać będziemy w polemice nieuświadomionych lub chwilowo zbłąkanych, jedynie szkodliwe działanie, wynikające ze złej woli lub zaprzedania się, nie może liczyć na wyrozumiałość w naszym organie.”
Wierni tradycji z 1906 roku nie będziemy wyrozumiali dla poglądów Pani Barbary Nowak.
(GN)
ZNP przeprowadza ankietę na temat wpływu tzw. Polskiego Ładu na wynagrodzenia nauczycieli