Okręg Śląski ZNP: 26 kwietnia w przestrzeni internetowej odbędą się 36. Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju

36. Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju, które organizuje rokrocznie Związek Nauczycielstwa Polskiego, z uwagi na pandemię odbędą się w sieci – podał Okręg Śląski ZNP. Wydarzenie upamiętnia męczeńską śmierć polskiego nauczyciela Mariana Batki w KL Auschwitz.

„Od 1985 r., zawsze pod koniec kwietnia, organizowane są Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju. 27 kwietnia, w rocznicę głodowej śmierci nauczyciela Mariana Batki oddajemy hołd wszystkim nauczycielom poległym oraz pomordowanym w czasie II wojny. W związku z pandemią Covid-19 organizatorzy: Związek Nauczycielstwa Polskiego Oddział w Bielsku-Białej oraz Okręg Śląski ZNP, musieli zmodyfikować tradycję i przenieśli obchody do internetu” – podał związek.

Przed pandemią kulminacją Dni Pamięci i Pokoju był Marsz Milczenia. Nauczyciele i uczniowie szli alejkami byłego niemieckiego obozu Auschwitz od bramy „Arbeit macht frei” na dziedziniec bloku 11, gdzie przed Ścianą Straceń składali wieńce i znicze. W tym roku z powodu pandemii marsz w tradycyjnej formie nie odbędzie się. Muzeum Auschwitz zgodziło się jednak, by 27 kwietnia kilkuosobowa delegacja złożyła kwiaty.

26 kwietnia w sieci odbędzie się debata „Pamięć, tolerancja, pokój w wychowaniu młodego pokolenia”. Głos zabiorą laureaci nagrody „Ikara”, którą Związek przyznaje za działalność na rzecz pokoju: wicedyrektor Muzeum Auschwitz Andrzej Kacorzyk, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar oraz prezes ZNP Sławomir Broniarz. Po debacie odbędzie się wirtualny „Marsz Milczenia”.

Marian Batko pochodził z Krakowa. Urodził się w 1901 r. Przed wojną pracował w gimnazjum w Chorzowie. 30 stycznia 1941 r. został aresztowany przez Niemców, gdy szedł na tajną lekcję. Trafił do krakowskiego więzienia przy Montelupich. 5 kwietnia został deportowany do Auschwitz. Zmarł w podziemiach bloku nr 11, jako pierwszy z dziesięciu skazanych.

Program 36. Nauczycielskich Dni Pamięci i Pokoju znajduje się tutaj.

(JK, GN)

75. rocznica wyzwolenia. Pamięć o nauczycielach zamordowanych w KL Auschwitz. Jednym z nich był Marian Batko

XXXV Nauczycielskie Dni Pamięci i Pokoju. „Możemy wszyscy zapalić znicz, świecę i postawić w oknie, oddając hołd nauczycielom”