W czwartek uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych zdawali egzamin z języka obcego nowożytnego – to trzecia, ostatnia część egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie relacjonowali w sieci, że test był prosty. Po południu CKE opublikowała arkusze egzaminacyjne. We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, w środę z matematyki.
Za poprawne wykonanie wszystkich zadań z języka obcego można otrzymać 55 punktów. Zadania dzieliły się na zamknięte – 34 punkty do zdobycia i otwarte – 21 punktów. Wśród zdających dominują opinie, że egzamin był prosty. Pełne arkusze egzaminacyjne znajdują się tutaj.
Dziś ostatni dzień #egzaminosmoklasisty2022. Zdający rozwiążą zadania z języka obcego – głównie 🇬🇧🇺🇸(ponad 97%), ale tez z 5 innych jezykow: 🇩🇪, 🇫🇷, 🇪🇸, 🇷🇺 i 🇮🇹.
Życzymy wysokich wyników! 👍🙂@MEIN_GOV_PL
— CKE (@CKE_PL) May 26, 2022
Największa grupa ósmoklasistów (97,5 proc.) deklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem był niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpiło 2,2 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej.
angielski najłatwiejszy moim zdaniem
zadania fajne miło i szybko mi się robiło
minusem było to że mi się na karcie odpowiedzi długopis lekko rozmazał ale pani powiedziała że nie szkodzi bo mimo to git odczyta raczej komputer
w emailu był temat popsutego telefony i zdobycia nowego— ita | Minho best boy (@namjooninguje) May 26, 2022
Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpiło łącznie 0,3 proc. ósmoklasistów.
Spośród zdających obywateli Ukrainy największa grupa (73,7 proc.) deklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem był język rosyjski. Do egzaminu z tego języka przystąpiło 25,3 proc. uczniów – obywateli Ukrainy.
Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego i włoskiego) przystąpiło łącznie 1 proc. spośród wszystkich zgłoszonych uczniów – obywateli Ukrainy.
W sumie do egzaminu ósmoklasisty przystępuje w tym roku ponad 502,6 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych, a także ok. 7,1 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy.
Podobnie jak w ubiegłym roku egzamin jest przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.
Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca br. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty
uczniowie otrzymają 8 lipca br.
(JK, GN)
Egzamin ósmoklasisty 2022. W środę uczniowie zdawali matematykę (aktualizacja)
Ruszył egzamin ósmoklasisty 2022. We wtorek uczniowie mierzyli się z językiem polskim (aktualizacja)