– Spotkanie było merytoryczne. Dobrze, że do niego doszło. ZNP ma szereg postulatów, które są niezwykle ważne dla nauczycieli, ale reakcja MEN również wskazuje na to, że resort dostrzega te problemy i jest zainteresowane jak najszybszym procedowaniem nad nimi – mówił prezes ZNP Sławomir Broniarz po pierwszym spotkaniu zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, które w czwartek odbyło się w siedzibie resortu. Na spotkaniu ustalono m.in. harmonogram prac grup roboczych w ramach zespołu. Na pierwszy ogień idą wynagrodzenia nauczycielskie (spotkanie już 26 czerwca br.).
– Ustalony został harmonogram prac grup roboczych i mamy nadzieję, że prace tych grup roboczych będą nas posuwały do rozwiązania problemów – zarówno tych bardzo pilnych jak zachowanie we wrześniu prawa nauczycieli do urlopu dla poratowania zdrowia po wejściu w życie tzw. emerytur czarnkowych, jak również kwestie przyszłych świadczeń kompensacyjnych czy kształcenia zawodowego nauczycieli. Jest pewien optymizm i mam nadzieję, że nie będzie on weryfikowany in minus po posiedzeniach grup roboczych – dodał.
– Mam nadzieję, że będziemy zmierzali do rozwiązania problemów, bo to jest kwestia kluczowa z punktu widzenia 700 tys. nauczycieli – komentował prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Ruszają prace w grupach roboczych
Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP przedstawiła ustalony podczas posiedzenia harmonogram prac grup roboczych:
>> 26 czerwca o godz. 11 zbierze się grupa robocza, która będzie się zajmować wynagrodzeniami nauczycieli i warunkami ich pracy
>> 4 lipca spotka się grupa robocza, która zajmie się emeryturami oraz nauczycielskimi świadczeniami kompensacyjnymi
>> 16 lipca zbierze się grupa robocza , która zajmie się awansem zawodowym i oceną pracy nauczycieli
>> 17 lipca zbierze się grupa robocza zajmująca się kwalifikacjami i doskonaleniem zawodowym nauczycieli
>> Po 10 sierpnia spotka się grupa, która zajmie się odpowiedzialnością dyscyplinarną nauczycieli.
Sprawy pilne i najpilniejsze
– Kiedy efekty prac? Trudno powiedzieć. Rozmawialiśmy o najpilniejszych kwestiach. Pani ministra Nowacka uważa, że prace grup w systemowym ujęciu będą się toczyły przez trzy lata, natomiast nam zależy żeby prace nad najpilniejszymi tematami zakończyły się do 1 września – tłumaczyła Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP.
Dodała, że chodzi np. o uregulowanie prawa nauczycieli do urlopu dla poratowania zdrowia w kontekście wejścia w życia emerytur stażowych. – Bo to może wypchnąć z rynku pracy ok. 14,5 tys. nauczycieli w tym roku i w kolejnych latach. Nie stać nas na to, a problem można załatwić dodając do art. 73 ust. 2 Karty Nauczyciela jedno słowo: „powszechnej” (chodzi o emeryturę – przyp. red) – dodał prezes ZNP.
📢Już po spotkaniu zespołu ds. pragmatyki w #MEN. Ruszają prace w grupach roboczych. Jako pierwsza zbiera się grupa ds. wynagrodzeń. ➡️Prezes @ZNP_ZG Sławomir @Broniarz: "Jest pewien optymizm", ale czekamy na efekty prac gruphttps://t.co/mSRf2pFsav
— Głos Nauczycielski (@GNauczycielski) June 20, 2024
– Liczymy na to, że do prac w kwestiach dotyczących wynagrodzeń nauczycieli i inicjatywy obywatelskiej ZNP aktywnie włączy się posłanka Krystyna Szumilas, przewodnicząca sejmowej komisji edukacji dlatego, że ona jest obecnie gospodarzem tego projektu – zaznaczył prezes ZNP. – Te rozmowy zaczynamy teraz, ale one wymagają faktycznie pewnych analiz finansowych – tłumaczył.
– Jest otwartość, jest chęć do rozmowy, a to dobrze rokuje – podsumowali czwartkowe rozmowy w MEN przedstawiciele ZNP.
***
DLA GŁOSU: Problemy, które trzeba wreszcie rozwiązać
Sławomir Broniarz, prezes ZNP, dla Głosu Nauczycielskiego:
– Bez wątpienia jest duża otwartość ze strony MEN i gotowość do rozmów. Szkoda tylko, że zmarnowaliśmy pół roku, bo można było w wielu przypadkach powiedzieć, że mamy sukces i że udało się rozwiązać ważne dla nauczycieli problemy, nie czekając do połowy czerwca. Ministerstwo miało jednak jakiś swój scenariusz. Pytanie jakie konkretnie problemy zostaną wreszcie załatwione i na ile pani minister Nowacka będzie miała świadomość nie tylko wagi i znaczenia kwestii, które podnosimy, ale też zniecierpliwienia nauczycieli.
Pamiętajmy, że oprócz tych spraw do załatwienia w krótkim terminie jak urlopy dla poratowania zdrowia w odniesieniu do emerytur czarnkowych, które będą obowiązywały od 1 września, są też sprawy makro. Dobrze, że zwrócił na nie uwagę podczas dzisiejszego spotkania dr Maciej Jakubowski, dyrektor IBE. To kwestie takie jak kształcenie nauczycieli, dobrostan psychiczny i to wszystko co się wiąże z kondycją i przyszłością naszego zawodu.
Atmosfera tego pierwszego spotkania wskazuje, że strony chyba rozumieją o co chodzi i mam nadzieję, że MEN dołoży wszelkich starań, żeby rozwiązywanie problemów nauczycieli posuwało się do przodu.
***
Zespół powołany na wniosek ZNP
Zespół ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli został powołany na wniosek ZNP. Jest organem pomocniczym Ministra Edukacji.
Ministra Edukacji @barbaraanowacka wręczyła powołania członkom Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. 🤝
➡️ Zadaniem Zespołu będzie https://t.co/swigVfwKQr. wypracowanie najlepszych rozwiązań dotyczących warunków pracy nauczycieli.
👉🏽 Przewodniczącą Zespołu jest… pic.twitter.com/lmjoEiNmpP
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) June 20, 2024
Szefowa MEN wręczyła na pierwszym posiedzenia powołania członkom Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Przewodniczącą Zespołu jest właśnie ministra Barbara Nowacka, wiceprzewodniczącymi sekretarz stanu Henryk Kiepura i podsekretarz stanu Paulina Piechna Więckiewicz. W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele nauczycielskich central związkowych, ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego oraz przedstawiciele Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Instytutu Badań Edukacyjnych.
>> Komunikat ZNP po posiedzeniu zespołu można znaleźć tutaj
(GN)
Fot: GN, MEN
W MEN trwa pierwsze posiedzenie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli