W MEN trwa pierwsze posiedzenie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli

– Tematem numer jeden są dla nas warunki pracy i płace nauczycieli – podkreślił prezes ZNP Sławomir Broniarz podczas briefingu prasowego przed siedzibą MEN poprzedzającego inauguracyjne posiedzenie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. – Dokładnie pół roku temu ZNP zaproponował reaktywację prac zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli. Sześć miesięcy czekaliśmy na to spotkanie. Niestety to był stracony czas – tłumaczył. W posiedzeniu Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli z ramienia Związku uczestniczą także Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP oraz Krzysztof Baszczyński, członek Zarządu Głównego ZNP.

W czwartkowym spotkaniu stronę rządową reprezentują ministra edukacji Barbara Nowacka i wiceministrowie: Paulina Piechna-Więckiewicz i Henryk Kiepura, a stronę związkową – poza delegacją ZNP – m.in. przewodniczący Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Waldemar Jakubowski i przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego „Forum-Oświata” Sławomir Wittkowicz.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz nie krył rozczarowania, że rozmowy o pragmatyce zawodowej nauczycieli rozpoczynają się dopiero pół roku po propozycji powołania zespołu. – Stąd to zniecierpliwienie, czasami irytacja, że mieliśmy pracować, mieliśmy rozmawiać o wszystkich problemach podnoszonych przez środowisko, a okazuje się, że łatwiej być uczniem i zgłosić coś w odpowiednim momencie na spotkaniu z panem premierem, aniżeli oczekiwać na rzeczową, rzetelną, potrzebną rozmowę w sprawie ponad 700 tys. zatrudnionych nauczycieli – mówił.

– Wracamy do tego, co było przedmiotem lutowych uzgodnień. Kiedy kończyliśmy negocjacje  Związek Nauczycielstwa Polskiego w ramach protokołu rozbieżności zaproponował, żebyśmy jeszcze w czerwcu wrócili do dyskusji o możliwych korektach płacowych dla tych nauczycieli, którzy naszym zdaniem zostali poszkodowani – wskazał prezes ZNP.

– Jesteśmy gotowi pracować w wakacje, mamy gotowe propozycje rozwiązań – zaznaczyła Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP.

W przyjętej w 18 czerwca br. uchwale ZG ZNP wzywa stronę rządową do:

>> pilnego podjęcia rozmów i działań dotyczących wzrostu wynagrodzeń nauczycieli mianowanych z tytułem zawodowym magistra, z przygotowaniem pedagogicznym i stopniem pedagogicznym doktora od 1 września 2024 r., zgodnie z protokołem uzgodnieniowym i przedstawionym przez Związek stanowiskiem z 8 lutego 2024 r.

>> oraz wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkolnictwa wyższego i nauki od 1 stycznia 2025 r. o 15 proc.

Zadaniem powołanego w kwietniu zespołu ma być wypracowanie rozwiązań w zakresie m.in. wynagradzania nauczycieli, awansu zawodowego, oceny pracy i emerytur nauczycieli.

Według ZNP zagadnienia wymagające pilnego rozstrzygnięcia podczas prac zespołu ds. pragmatyki dotyczą wynagrodzeń nauczycieli.

Związek chce jak najszybszego podjęcia prac nad Inicjatywą Obywatelską ZNP dotyczącą powiązania wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce, podwyższenia wynagrodzeń nauczycieli w 2025 roku oraz uregulowania warunków pracy nauczycieli w kontekście rozliczania i realizacji godzin ponadwymiarowych, zapłaty za czas wycieczek szkolnych czy ustanowienia nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy.

– Sprawę płatności za wycieczki trzeba uregulować – deklarowała wcześniej ministra edukacji Barbara Nowacka, pytana czy nauczyciele będą wynagradzani za opiekę nad dziećmi podczas tzw. zielonych szkół.

ZNP chce rozmawiać o awansie zawodowym i ocenie pracy nauczycieli oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli. W tej ostatniej kwestii zwraca uwagę na przewlekłość postępowań (stan epidemii, stan zagrożenia epidemią) oraz wynagrodzenie zawieszonego nauczyciela po uniewinnieniu lub umorzeniu sprawy.

Kolejnym ważnym tematem są emerytury nauczycieli oraz nauczycielskie świadczenia kompensacyjne: przywrócenie prawa do urlopu zdrowotnego nauczycielom, którzy uzyskają uprawnienie do bardzo niekorzystnej emerytury stażowej z art. 88 a. oraz zmiana ustawy o świadczeniach kompensacyjnych, poszerzenie grupy uprawnionych oraz obniżenie wieku, w którym można skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego.

Związek zamierza też poruszyć temat kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli w szczególności obejmujący kwalifikacje nauczycieli do edukacji obywatelskiej, uporządkowanie wymagań kwalifikacyjnych i wydatkowanie środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli.

(GN)

ZG ZNP oczekuje wzrostu wynagrodzeń dla nauczycieli mianowanych od 1 września oraz wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich nauczycieli o 15 proc. od 1 stycznia (uchwała)

20 czerwca pierwsze posiedzenie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. „Nie możemy być pomijani w dyskusji o zmianach w edukacji”

Minister Nowacka odpowiada na postulaty ZNP. „Kwestia udziału nauczycieli w wycieczkach powinna zostać uregulowana”