Oświadczenie władz ZNP po wyroku TK ws. aborcji. „Pragniemy wyrazić naszą solidarność z protestującymi kobietami”

„Poruszeni wydarzeniami w naszym kraju, działając zgodnie ze statutowymi celami Związku Nauczycielstwa Polskiego, my, prezesi 16 okręgów ZNP i członkowie Sekretariatu Zarządu Głównego ZNP, pragniemy wyrazić naszą solidarność z protestującymi kobietami” – czytamy w oświadczeniu władz Związku.

„Jako przedstawiciele struktur wojewódzkich związku zawodowego, reprezentującego od ponad 115 lat nauczycieli i pracowników oświaty i nauki, wśród których znaczącą część stanowią kobiety nie zgadzamy się, by o prawach kobiet decydowano bez nich, poza ich plecami, bez dyskusji i społecznej debaty” – podkreślili sygnatariusze.

Jak czytamy w oświadczeniu „wyrok Trybunału Konstytucyjnego uderzył we wszystkie kobiety w Polsce i w ich rodziny”. „Zastąpił dialog i debatę publiczną, przekreślił kompromis osiągnięty wiele lat temu. Odbieranie kobietom prawa do decydowania o własnym życiu i zdrowiu >>tylnymi drzwiami<< w tym szczególnie trudnym dla całego społeczeństwa okresie jest przejawem wyjątkowej bezduszności autorów tych działań” – wskazano.

„Z przygnębieniem stwierdzamy, że piekło kobiet, które prawie 90 lat temu opisywał i z którym walczył Tadeusz Boy-Żeleński, powraca. Jednym z jego przejawów jest brak właściwej edukacji seksualnej w szkołach, ograniczenie kobietom łatwego dostępu do nowoczesnej antykoncepcji, do powszechnych badań prenatalnych, leczenia bezpłodności, również metodą in vitro. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego uczynił tę sytuację jeszcze bardziej dramatyczną” – podkreślają władze ZNP.

„Niestety, wyrok ten, oprócz uzasadnionego oburzenia, stał się źródłem różnych form agresji, której jesteśmy przeciwni, nie służy ona bowiem rozwiązaniu problemu wywołanego przez Trybunał Konstytucyjny” – konkludują.

Pełne oświadczenie można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Fot: ZNP/Facebook/screen

Sekretariat Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP po wyroku TK ws. aborcji: „Bezwzględny atak na kobiety”

„To cios w naukę i prawa kobiet”. Władze niektórych uczelni wyższych krytykują wyrok TK ws. aborcji