Pandemia: Prawie 9,5 tysiąca nowych zakażeń koronawirusem. W co 10. szkole nauka niestacjonarna. Będą mandaty za brak maseczek

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9387 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Nie żyją 102 kolejne osoby. Liczba zakażonych od początku pandemii w Polsce przekroczyła 3 miliony. Coraz więcej szkół przechodzi na hybrydowy lub zdalny tryb pracy. Niestacjonarne lekcje dotyczą obecnie niemal 10 proc. uczniów. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada mandaty za brak maseczek. Pojawił się też projekt rozporządzenia dotyczący obowiązku noszenia maseczek podczas przerw w szkołach i na uczelniach.

– Przechodzimy na politykę wystawiania mandatów za brak maseczek – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że to konieczność w obliczu rosnącej liczby zakażeń. Minister w piątek będzie rozmawiał na ten temat z szefostwem policji.

„Jeżeli chodzi o karanie za brak maseczek, myślę, że ta polityka będzie niestety bardziej dolegliwa. Do tej pory podstawowym elementem to było zwracanie uwagi albo upomnienie, teraz przechodzimy na politykę wystawiania mandatów. Mamy dobre podstawy prawne, przypomnę, że pod tym kątem został zmieniony Kodeks wykroczeń” – powiedział Niedzielski.

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia o tym, że na terenie szkół i uczelni noszenie maseczek „w czasie poza zajęciami” będzie obowiązkowe, chyba że „kierujący podmiotem postanowi inaczej”.

Obowiązek noszenia maseczek podczas przerw w szkołach i na uczelniach ma być wprowadzony rozporządzeniem Rady Ministrów. Jednak ostateczną decyzję będą podejmować dyrektorzy i rektorzy.

Projekt znajduje się tutaj

(JK, PAP)

Niedzielski: Nauka stacjonarna w szkołach jest priorytetem

Na uczelniach w maseczkach