RODO: obowiązek informacyjny. Obejrzyj webinarium UODO dla szkół

Jak prawidłowo realizować obowiązek informacyjny związany z RODO? Najważniejsze wskazówki na ten temat  można uzyskać oglądając zapis webinarium dla szkół pt. „Obowiązek informacyjny”. Wykład ekspertki UODO odbył się w sieci 22 marca br., a obecnie zapis wideo wykładu jest dostępny na stronie internetowej urzędu.

Wykład na temat realizacji obowiązku informacyjnego prowadziła Pani Natalia Skowrońska, przedstawicielka Urzędu Ochrony Danych Osobowych z Zespołu ds. Sektora Zdrowia, Zatrudnienia i Szkolnictwa.

To już drugie spotkanie z cyklu interaktywnych wykładów ekspertów Urzędu Ochrony Danych Osobowych dla uczestników trwającej IX edycji programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli”, nad którym patronat medialny objął Głos Nauczycielski.

Pierwsze webinarium z tego cyklu poświęcone było prawnym i technicznym aspektom monitoringu wizyjnego w szkole, a jego zapis również jest dostępny na stronie internetowej UODO

Monitoring wizyjny w szkołach oraz realizacja obowiązku informacyjnego przez personel placówek edukacyjnych to tematy cieszące się dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli sektora edukacji, ponieważ stosowanie przepisów z tego zakresu w zgodzie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO) nadal budzi wiele wątpliwości. Dlatego w ostatnim czasie nie tylko webinaria były okazją do omówienia tych zagadnień w gronie ekspertów.

Wyjaśnieniu wątpliwości w sprawie stosowania przepisów RODO służą wojewódzkie spotkania z ochroną danych osobowych z cyklu „#RODO w edukacji”. To najnowsza inicjatywa UODO. W ostatnim czasie, na przełomie marca i kwietnia, Urząd zorganizował dwa tego typu wydarzenia we współpracy z regionalnymi partnerami. Odbyły się one w Sieradzu, 3 kwietnia (https://uodo.gov.pl/pl/213/854), oraz w Siedlcach, 29 marca (https://uodo.gov.pl/pl/213/843), z udziałem ponad 300 dyrektorów oraz nauczycieli szkół i placówek oświatowych. W spotkaniach udział wzięli także przedstawiciele samorządów terytorialnych oraz kuratoriów oświaty.

Podczas spotkań „#RODO w edukacji” o swoich doświadczeniach związanych z udziałem w trwającej IX edycji programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa” opowiadają dyrektorzy, nauczyciele oraz uczniowie wybranych szkół z województw, w których organizowane są te spotkania.

Warto zajrzeć:

 

(DK, GN)

***

Patronem medialnym 9. edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego UODO dla szkół „Twoje dane – Twoja sprawa” jest Głos Nauczycielski