Pierwsze uczelnie ogłaszają decyzje o przejściu na zdalne nauczanie. Powód? Ogromne ceny energii

Prof Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zarządził zdalne nauczanie w pięciu terminach I semestru roku akademickiego 2022/2023. Decyzja jest związana z oszczędnościami wynikającymi ze wzrostu kosztów utrzymania obiektów, w tym z planowanymi podwyżkami cen prądu. Podobne decyzje już podejmują albo planują podjąć inne uczelnie.

Zgodnie z zarządzeniem rektora UJ prof. Jacka Popiela w semestrze zimowym roku akademickiego 2022/2023 zajęcia w formie zdalnej odbędą się w terminach: od 29 do 30 października, od 2 do 6 listopada, od 17 do 22 grudnia, od 3 do 5 stycznia 2023 r., od 7 do 8 stycznia.

Zarządzenie znajduje się tutaj

Rektor UJ o ponurych perspektywach finansowych mówił m.in. na konferencji prasowej przed inauguracją roku. Uczelnia otrzymała ofertę na dostawę energii elektrycznej o 700 proc. wyższą, czyli za rok o ok. 154 mln zł więcej niż płaci dotychczas.

Zajęcia zdalne w określonych terminach są elementem planu awaryjnego UJ. Uniwersytet rozważa również wprowadzenie od końca semestru nauki stacjonarnej od poniedziałku do czwartku, zajęcia kończyłyby się najpóźniej o godz. 18.00.

W związku z rosnącymi kosztami za prąd i energię także Uniwersytet w Białymstoku za kilka miesięcy wprowadzi zdalne nauczanie. Z analizy wydatków Uniwersytetu w Białymstoku za poprzednie lata wynika, że w styczniu uczelnia wydaje najwięcej na energię, dlatego stwierdzono, że będzie to najlepszy czas na szukanie oszczędności.

Zgodnie z podpisanym przez rektora prof. Roberta W. Ciborowskiego zarządzeniem od 7 stycznia do 6 lutego 2023 r. zajęcia na białostockiej uczelni będą odbywać się zdalnie. Oprócz tego o kilka dni został wydłużony okres kształcenia przed świętami. Pracownicy uczelni będą jednak starli się tak organizować naukę studentów, by jak najwięcej zajęć wymagających realizacji w trybie stacjonarnym, na uczelni, odbyć właśnie do przerwy świątecznej. Na podobny krok jak UwB  zdecydowała się Akademia Teatralna w Białymstoku.

Na Akademii Teatralnej w Warszawie zajęcia praktyczne i sesja skończą się przed świętami, a potem, aż do marca studenci będą mieli zajęcia zdalne z teorii. Wszystko, jak zaznaczył rektor uczelni Wojciech Malajkat, ze względu na „trudną sytuację finansową uczelni, brak środków na prognozowane koszty ogrzewania budynków i energii elektrycznej”.

Z kolei Politechnika Opolska planuje przejście w tryb kształcenia na odległość w okresie grudzień – styczeń.

Co na to MEiN? – Kwestia rosnących cen prądu zostanie ostatecznie wyjaśniona w najbliższym czasie. W wyniku absurdalnych ofert, jakie otrzymały uniwersytety pod wpływem rynku europejskiego, rząd przyjmie ustawę, która odchodzi od cen rynkowych i ustali ceny prądu na poziomie możliwym do zapłacenia. Absurdalne oferty w postaci 700 proc. podwyżek będą przeszłością – ogłosił szef MEiN Przemysław Czarnek w rozmowie z Onetem.

(JK, GN)

Fot: UJ

Inauguracja roku akademickiego 2022/23. Rektorzy pytają Czarnka o środki na podwyżki i rachunki za energię

Janusz Szczerba, prezes RSZWiN ZNP: Nie pamiętam takiego wrzenia na uczelniach jak obecnie. Jesteśmy smutni i wściekli