Plan obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. Jak co roku 1 sierpnia o godz. 17.00 zabrzmią syreny

Władze państwa i Warszawy będą uczestniczyć w uroczystościach z okazji 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które rozpoczynają się w piątek w Warszawie. W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, uroczystości związane z rocznicą powstania zaplanowano z zachowaniem wymogów sanitarnych. Organizatorzy zachęcają do śledzenia uroczystości online – większość z nich będzie transmitowana na żywo.

W sobotę, w dniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, obchody rozpoczną się o 8:30 złożeniem przez władze państwowe i miejskie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego.

7⃣6⃣ rocznica Powstania Warszawskiego zbliża się wielkimi krokami. Zobaczcie, co przygotowaliśmy z tej okazji ➡ https://bit.ly/2AN2A8W#PAMIĘTAMY 🇵🇱🇵🇱🇵🇱

Opublikowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego Sobota, 11 lipca 2020

 

W południe zaplanowano m.in. złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego „Motyla” oraz pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

O godz. 13 30 uroczystości rocznicowe odbędą się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. O godz. 16.00 przedstawiciele władz państwowych złożą wieńce na grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

„Pałacyk Michla” #JednymGłosem

W tym roku, dzięki Wam i Waszemu odzewowi przekonaliśmy się, że są wartości, które każdy z nas ma sercu. Że nawet wirtualnie, potrafimy stanąć ramię w ramię i #JednymGłosem oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Gdziekolwiek byliście: w Polsce i zagranicą, w domach, w mieście, na wsi, na działce; sami, z rodziną, z przyjaciółmi, z sąsiadami – pokazaliście, że niezależnie od wieku i przekonań, jesteście ludźmi, którzy wspólnie i śpiewająco zdają egzamin z pielęgnowania pamięci. Dzięki Waszemu odzewowi udało się nam stworzyć wirtualny chór i nagrać teledysk do utworu „Pałacyk Michla”. Mamy nadzieję, że każdego roku będzie Was więcej i uda się nam wspólnie stworzyć wirtualny śpiewnik – pamiątkę dla kolejnych, już cyfrowych pokoleń.Dziękujemy za zgłoeszenia i zapraszamy do słuchania i oglądania Waszego premierowego wykonania „Pałacyku Michla”.Oznaczajcie się, chcemy Was poznać 😊#JednymGłosem – projekt realizowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego w ramach obchodów 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Grott Orkiestra – oprawa muzyczna projektu Michał Grott – aranżacja, gitara basowa, realizacja nagrania Kama Grott-Tomaszek – obój Marta Grott – skrzypce Kuba Grott – skrzypce Mikołaj Grott – waltornia Miłosz Grott – instrumenty perkusyjne Michał Grott – produkcja muzyczna, miks dźwięku Kama Grott-Tomaszek – koordynator projektu Michał Sierakowski – montaż Muzeum Powstania Warszawskiego – organizator i producent projektu

Opublikowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego Poniedziałek, 27 lipca 2020

 

O godz. 17.00, w godzinę „W”, w całym mieście zabrzmią syreny alarmowe i rozpocznie się główna uroczystość z udziałem przedstawicieli władz państwowych przed pomnikiem Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, gdzie spoczywa ok. 4-4,5 tys. uczestników walk.

O godz. 16.45 rozpoczną się uroczystości przy pomniku-kurhanie „Polegli-Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy znajdującym się na warszawskiej Woli, gdzie spoczywają szczątki ponad 50 tys. mieszkańców stolicy poległych w Powstaniu Warszawskim. O godzinie 20 zapłonie tradycyjne ognisko pamięci na kopcu Powstania Warszawskiego, które płonąć będzie do 3 października – rocznicy upadku warszawskiego zrywu.

W niedzielę 2 sierpnia o godz. 10.00 rozpocznie się uroczystość odsłonięcia pomnika kpt. Stanisława Jankowskiego „Agatona” usytuowanego u zbiegu ulic Karowej i Browarnej. Stanisław Jankowski „Agaton” był cichociemnym, oficerem AK, powstańcem warszawskim, a po wojnie – architektem zaangażowanym w odbudowę stolicy.

O godz. 17.00 z Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego wystartuje „Masa Powstańcza 2020”, czyli zbiorowy przejazd rowerzystów szlakiem batalionów AK „Czata 49” i „Miotła”. Wydarzenie będzie transmitowane na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

MEN promuje akcję „BohaterON – włącz historię!” To projekt realizowany od 2016 roku. Jego celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promowanie postaw patriotycznych. Organizatorzy chcą także przybliżać historię Polski XX wieku i zachęcić młodych ludzi do odkrywania naszej przeszłości.

Pełny program tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego znajduje się tutaj.

(JK, GN, PAP)

Fot: Muzeum Powstania Warszawskiego

76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętamy!