76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętamy!

Mija kolejna, 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, wolnościowego zrywu, a jednocześnie jednej z największych i najdramatyczniejszych bitew miejskich II wojny światowej, wydarzenia, które w jakże bolesny sposób odcisnęło swe piętno na najnowszej historii naszego kraju i na życiu pokoleń Polek i Polaków.

Jesteśmy winni pamięć żołnierzom Powstania, ale także cywilnym mieszkańcom stolicy, mężczyznom, kobietom i dzieciom, oraz wszystkim, którzy w ramach konspiracji i struktur Polskiego Państwa Podziemnego prowadzili walkę o wolną i sprawiedliwą Polskę.

Plan obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. Jak co roku 1 sierpnia o godz. 17.00 zabrzmią syreny

Byli wśród nich także nauczyciele z Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, czyli konspiracyjnych struktur Związku Nauczycielstwa Polskiego, byli uczniowie tajnego nauczania, byli związkowcy, którzy w sierpniowe dni stali się żołnierzami i tak jak inni stanęli do walki o honor i godność. Wielu poległo w boju, inni zginęli jako cywile, wśród nich był ostatni przedwojenny prezes ZNP i jeden z przywódców TON Zygmunt Nowicki. Kiedy zabrzmią syreny w godzinę W, zatrzymajmy się i bądźmy myślami z uczestnikami tamtych wydarzeń. Uczcijmy ich pamięć!

Z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego przypominamy publikacje Głosu Nauczycielskiego, poświęcone wydarzeniom z 1944 r. oraz uczestnikom konspiracji niepodległościowej z okresu II wojny światowej.

Na zdjęciu: Fragment fotografii przedstawiającej powstańców na straży przy wejściu do kwatery dowództwa. Autor nieznany, zdjęcie z archiwum Ministerstwa Informacji i Dokumentacji rządu RP na emigracji (zbiory NAC).

75 lat temu zginął w zbombardowanym schronie… Bohater ZNP i TON Zygmunt Nowicki

Nauczyciele w Powstaniu Warszawskim i w polskim podziemiu. Cześć ich pamięci!

Wanda Traczyk-Stawska: Rozumiem obecny niepokój nauczycieli…

99 lat temu urodził się Jan Bytnar „Rudy”. Jego rodzice byli nauczycielami, zasłużonymi działaczami Związku

Wanda Traczyk-Stawska: Nauczyciel musi być dobrze wynagradzany. Dlatego trzeba walczyć o godne warunki pracy !

“Dziejową misję wypełnimy”. W październiku 1939 r. powstała Tajna Organizacja Nauczycielska

Więcej publikacji poświęconych historii polskiej szkoły, ZNP i Głosu Nauczycielskiego:

https://glos.pl/tag/nasza-historia