Po egzaminach ósmoklasisty i gimnazjalnym. Do środy do godz. 16 można zmienić szkołę pierwszego wyboru

Od poniedziałku, od 10.00 osoby, które pisały egzamin ósmoklasisty i gimnazjalny mogą jeszcze zmienić decyzję o wyborze szkół, w których chcą kontynuować naukę. Mają czas do środy, do godziny 16.00.

Wtorek 18 czerwca to ostatni dzień kiedy ósmoklasiści i gimnazjaliści mogą złożyć wniosek o przyjęcie do wybranej szkoły średniej. Na złożenie wniosku mieli ponad miesiąc. Z kolei środa 19 czerwca to jedyny dzień, w którym mogą dokonać zmiany tej decyzji.

W ubiegły piątek uczniowie poznali wyniki egzaminów. Wiele osób czekało właśnie na te informacje z ostateczną decyzją. O tym jak wypadły egzaminy pisaliśmy tutaj.

Jeśli ktoś z uczniów nie jest zadowolony z wyników egzaminu i nie ma szans na to, aby dostać się do szkoły, którą wcześniej wybrał – może jeszcze zmienić wybór w systemie elektronicznym do godziny 16.00 w środę.

Jak to zrobić? By wprowadzić zmiany, trzeba udać się do szkoły pierwszego wyboru wraz z rodzicem, aby anulować akceptację złożonego wniosku i odblokować możliwość jego edycji w systemie. Później, po zalogowaniu do systemu, należy wprowadzić zmiany, wydrukować, podpisać „nowy” wniosek i złożyć go wraz z innymi koniecznymi dokumentami.

Kandydaci, którzy nie mogli dostarczyć wniosku w maju, mogą złożyć go po zgłoszeniu się do szkoły pierwszego wyboru.

Jeżeli kandydat ma założone konto w systemie, a wniosek nie został złożony i potwierdzony, musi zalogować się do systemu, wprowadzić zmiany na liście preferencji, wydrukować wniosek, podpisać i złożyć go. W przeciwnym razie konieczna jest wizyta z rodzicem w szkole.

O tym jak krok po kroku zrobić to w Warszawie można przeczytać tutaj.

W pierwszej kolejności podczas postępowania rekrutacyjnego pod uwagę będą brane wyniki egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu gimnazjalnego. Te uczniowie poznali 14 czerwca. Wiele osób czekało właśnie na te informacje z ostateczną decyzją.

Każda szkoła ustala własne kryteria przyjęcia uczniów, które dopasowane będą do profili oferowanych klas. Absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów będą obowiązywały osobne kryteria.

W tym roku szkoły zmierzą się z tzw. podwójnym rocznikiem. Najtrudniejsza sytuacja z miejscami w szkołach średnich jest chyba w Warszawie.

– Dużym nadużyciem ministra Piontkowskiego jest mówienie o tym, że rozszerzyliśmy możliwość aplikowania do rożnych szkół, stąd taki duży brak. Nie. My liczymy tylko i wyłącznie szkoły pierwszego wyboru! I takie szkoły wskazało w Warszawie ponad 47 tys. uczniów. Brakuje nam więc tutaj 4 tys. miejsc. Zwracałam wcześniej uwagę minister Zalewskiej, że nawet jeżeli zdublujemy liczbę oddziałów w technikach, szkołach branżowych, to niekoniecznie uczniowie będą chcieli wybrać te szkoły. I dokładnie tak się stało – tłumaczyła w rozmowie z „Głosem Nauczycielskim” Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy odpowiedzialna za edukację.

– Przygotowaliśmy 3 tys. miejsc w szkołach branżowych więcej aniżeli chętnych, więc trzeba liczyć, że w sumie w Warszawie brakuje nam 7 tys. miejsc w liceach. Czekamy, bo do 19 czerwca uczniowie mogą jeszcze zmieniać szkoły pierwszego wyboru, być może zrezygnują z Warszawy. Donoszenie świadectw jest do 28 czerwca. Pod koniec czerwca będziemy więc wiedzieć jak wygląda sytuacja finalna. I wtedy będziemy podejmować decyzje co dalej – stwierdziła.

(JK, GN)