Pod egidą MEN trwa Tydzień Zdrowia Psychicznego. 28 lutego odbędzie się konferencja na temat zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży

Tydzień Zdrowia Psychicznego organizowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej ma na celu konsultacje z różnymi środowiskami aktywnymi w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. W jego ramach zaplanowano m.in. szkolenia i spotkania dotyczące wsparcia zdrowia dzieci i młodzieży oraz wypalenia zawodowego nauczycieli i pracowników oświaty. Finałem będzie duża konferencja, która została zaplanowana na 28 lutego.

Harmonogram Tygodnia Zdrowia Psychicznego przewiduje m.in. spotkanie z pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych (już się odbyło), z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz rozmowy z pracownikami oświaty na temat wypalenia zawodowego.

– Wypalenie zawodowe nauczycieli i specjalistów to temat, który zbyt rzadko pojawia się w debacie publicznej. Badania wskazują, że mamy do czynienia z wyzwaniem, które musimy koniecznie podjąć  – wskazała wiceminister Paulina Piechna-Więckiewicz.

Wiceminister Izabela Ziętka zapowiedziała cykliczne spotkania z pracownikami poradni psychologiczno-pedagogicznych. Projekt o nazwie „Przygotowanie kompleksowego wsparcia poradni psychologiczno-pedagogicznych” ma na celu wypracowanie odpowiednich rozwiązań wspierających poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne, a także konkretne wsparcie w zakresie szkoleń i doposażenia poradni, zgodnie z potrzebami tych placówek. Na ten cel, w ramach projektów grantowych, przeznaczonych zostanie ponad 80 mln zł.

Tydzień Zdrowia Psychicznego zakończony zostanie 28 lutego konferencją pn. „Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania”.  Bedzie to symboliczna inauguracja współpracy pomiędzy Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Zdrowia oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie wspierania zdrowia psychicznego młodych Polaków.

W konferencji 28 lutego wezmą udział szefowe resortów: Barbara Nowacka, Izabela Leszczyna oraz Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Jaj informuje MEN w najbliższych spotkaniach zostaną poruszone następujące zagadnienia.

22 lutego – Promocja i profilaktyka zdrowia psychicznego.

23 lutego – Eksperci zdrowia publicznego opowiedzą o depresji dzieci i młodzieży.

26 lutego – Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?

27 lutego – Młodzież o zdrowiu psychicznym.

(GN)

Fot: MEN

W Senacie obradował Szczyt Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Wiele przyjętych rekomendacji dotyczy szkół