W Senacie obradował Szczyt Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży. Wiele przyjętych rekomendacji dotyczy szkół

Wśród rekomendacji „10 recept zdrowia psychicznego”, które zostały przekazane posłom i senatorom, znalazły się m.in. postulaty obecności psychologa w każdej szkole, organizowania w szkołach warsztatów kryzysowej interwencji rówieśniczej, finansowania z budżetu państwa telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży, psychoedukacji i systemowego zwiększania świadomości zdrowotnej. 15 lutego 2024 r. w Senacie obradował Szczyt Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, zorganizowany przez wicemarszałkinię Magdalenę Biejat wspólnie z Akcją Uczniowską.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na problemy związane ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, a także wypracowanie sposobu poradzenia sobie z narastającym kryzysem psychiatrii dziecięcej w naszym kraju.

Podczas spotkania mówiono m.in. o potrzebie psychoedukacji, uświadamiania, że zaburzenia psychiczne są „zwykłymi” chorobami i wymagają leczenia przez specjalistów, konieczne jest też przeciwdziałanie stygmatyzacji z ich powodu.

W spotkaniu wzięła udział ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka.

– Moim marzeniem jest, żebyśmy 1 września mogli poczuć w szkole realną zmianę dotyczącą dobrostanu młodych osób – podkreśliła Nowacka.

Ministra zapewniła, że resort edukacji dostrzega problemy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży na poziomie szkoły, która nie jest, niestety, bezpiecznym miejscem, ale jest też miejscem, gdzie młodzi ludzie powinni otrzymać pomoc.

Dlatego powołała pełnomocniczkę ds. zdrowia psychicznego uczniów i uczennic Paulinę Piechnę-Więckiewicz, która będzie budowała wspólnie z Ministerstwem Zdrowia wspólną politykę przeciwdziałania problemom, jakie spotykają młode osoby.

W ocenie ministry Barbary Nowackiej nie można bazować tylko na dobrej woli nauczycieli i wychowawców, czy „na siostrzeństwie i braterstwie” młodych ludzi. Dlatego musi wkroczyć państwo, organizować inicjatywy takie jak telefon zaufania czy umożliwienie pracy w szkole psychologom niezależnym od dyrekcji.

Zdaniem prezeski Fundacji Unaweza Martyny Wojciechowskiej stan zdrowia psychicznego młodych ludzi jest „alarmujący”. Przekonywała, że młode osoby, które doświadczają kryzysu psychicznego, potrzebują naszego wsparcia teraz, natychmiast. Poinformowała, że fundacja wdraża opracowany przez ekspertów program profilaktyczny, który jest już realizowany w 1500 szkołach.

W okrągłym stole zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży udział wzięli m.in. wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty, senator Jerzy Wcisła, poseł Grzegorz Napieralski, b. rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Do uczestników Szczytu list skierował marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Odbyły się 3 panele, podczas których głos zabrali eksperci, specjaliści z zakresu psychologii, psychiatrii i pedagogiki, przedstawiciele ponad 40 organizacji pozarządowych. Pierwszy panel dotyczył kryzysu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży i tego, co o można zrobić, aby polepszyć sytuację. „Zdrowie psychiczne w szkołach. Co funkcjonuje źle?” to temat drugiego panelu, a „Psycholodzy. Nie ma się czego bać” to problematyka podjęta w trzecim panelu.

Więcej na ten temat tutaj

(GN)

Fundacja GrowSPACE alarmuje, że dramatycznie rośnie liczba prób samobójczych wśród najmłodszych. Najnowsze dane

Raport z badania dotyczącego stanu psychicznego dzieci i młodzieży. „Co trzecie dziecko w Polsce nie ma chęci do życia”

Fundacja GrowSPACE: Coraz więcej wakatów psychologów i psycholożek szkolnych. „Jeden etat przypada na 785 uczniów i uczennic”