Rząd nie wyklucza szczepienia w Polsce dzieci i młodzieży. Najprawdopodobniej na ten temat będzie dziś dyskutowała Rada Medyczna z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego – poinformował Michał Dworczyk, minister ds. szczepień
Dwa tygodnie temu koncern Pfizer ogłosił, że produkowana przez niego szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna i skuteczna w 100 proc. u dzieci w wieku 12-15 lat. Tak pokazuje badanie zorganizowane przez Pfizer, w którym wzięło udział 2260 nastolatków. W grupie, która otrzymała placebo stwierdzono 18 przypadków koronawirusa, a w grupie, której zaaplikowano szczepionkę – ani jednego takiego przypadku. To oznacza, że szczepionka Prizer/BioNTech ma w grupie wiekowej 12-15 lat skuteczność 100 proc. Pfizer jest przekonany, że w następnym roku szkolnym można będzie rozpocząć szczepienia młodzieży.
Pfizer: Nasza szczepionka podana nastolatkom jest skuteczna w 100 proc.
Czy Polska dopuszcza możliwość zaszczepienia młodzieży? – Będziemy na ten temat dyskutować – poinformował dziś minister ds. szczepień Michał Dworczyk. – Dziś o godzinie 15.00 zbierze się Rada Medyczna z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego. Być może to stanie się dziś jednym z tematów dyskusji – dodał.
Póki co, służby medyczne skupiają się na szczepieniu dorosłych obywateli. – Na razie kończymy szczepienia 31 mln osób powyżej 18. roku życia. Do końca sierpnia każdy dorosły Polak powinien móc przyjąć przynajmniej pierwszą dawkę szczepionki – zapewnił Dworczyk.
Szczepienia młodzieży nie wykluczył tydzień temu minister zdrowia Adam Niedzielski. – Mamy bardzo optymistyczne informacje od Pfizera. Są prowadzone badania, które mają już pozytywne wyniki w grupie wiekowej 12-15 lat. Jeśli dobrze pójdzie, to myślę, że w wakacje będziemy szczepili chętne dzieci – oświadczył 6 kwietnia w Radiu ZET minister zdrowia Adam Niedzielski. – Bo szczepionek na pewno nie zabraknie – dodał.
Najbardziej zaawansowany w szczepieniu młodzieży jest Izrael. Kraj ten ma zamiar wkrótce uruchomić szczepienia dzieci. Według specjalistów izraelskich, bez zaszczepienia dzieci i młodzieży nie jest możliwe osiągnięcie odporności populacyjnej, niezbędnej do normalnego funkcjonowania społeczeństwa.
(PS, GN)