Posłanki opozycji informują, że lex Czarnek spadnie z porządku obrad 43. posiedzenia Sejmu. „Presja ma sens”

„Presja ma sens. Właśnie dotarła do mnie oficjalna informacja, że PiS wykreślił z porządku obrad jutrzejszego (środowego) posiedzenia debatę nad zmianą prawa oświatowego, tzw. lex Czarnek. Dziękuję wszystkim uczestnikom wczorajszego wysłuchania. Razem możemy więcej!” – napisała na Twitterze Krystyna Szumilas (KO), była minister edukacji. Podobne informacje zamieszczają w mediach społecznościowych inne posłanki opozycji. Formalną decyzję ws. zmian w harmonogramie prac Sejmu musi jednak podjąć Konwent Seniorów.

Przeciwko zmianom zapowiadanym przez ministerstwo protestuje wiele organizacji społecznych, związkowcy, samorządowcy i politycy opozycji. Czyżby PiS na razie ustąpił?

„Pierwsza bitwa wygrana! Nie będziemy obradować nad #LexCzarnek na 43. posiedzeniu Sejmu. To wielki  sukces opozycji i organizacji społecznych! Razem jesteśmy w stanie przestraszyć rządDziękujemy za tę gotowość do działania!” – napisała na Twitterze Kinga Gajewska (KO).

Także Agnieszka Dziemianowicz-Bąk z Lewicy podała, że po poniedziałkowym wysłuchaniu publicznym ws. #LexCzarnek ustawa zostania najprawdopodobniej wycofana z jutrzejszego porządku obrad! „Dziękuję wszystkim za udział, za głosy i jednoznaczny brak zgody uczniów, rodziców, nauczycieli, samorządów i naukowców na niszczenie polskiej szkoły!” – podkreśliła.

MEiN nie zabrało na razie głosu w tej sprawie. Warto zauważyć, że w środę pod Sejmem zaplanowana jest manifestacja pod hasłem “Pogrzeb polskiej edukacji”. Tego dnia miało się właśnie odbyć drugie czytanie projektu zwiększającego uprawnienia kuratorów i wprowadzającej ręczne sterowanie oświatą, a dzień później miało dojść do głosowania posłów nad całością ustawy.

(JK, GN)

Fot: Agnieszka Dziemianowicz-Bąk/Twitter

Kilkadziesiąt organizacji społecznych apeluje do parlamentu o zatrzymanie prac nad “Lex Czarnek” i “Lex Wójcik”

Niszcząca siła rażenia “Lex Czarnek”. Wysłuchanie społeczne na temat niebezpiecznych pomysłów MEiN