Poziom wykształcenia istotnie wpływa na zarobki. Najwięcej zyskują inżynierowie

Warto inwestować we własną edukację, bo wynagrodzenie znacząco wpływa na wysokość dochodów. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2019 roku wynika, że osoby z wykształceniem wyższym magisterskim inżynierskim zarabiały średnio 6 300 PLN, blisko dwa razy więcej niż osoby z wykształceniem podstawowym – 3 250 PLN.

Mediana zarobków osób z wykształceniem magisterskim inżynierskim wynosiła o 1100 zł więcej względem wykształcenia wyższego magisterskiego. Najniższe zarobki odnotowano w grupach o wykształceniu podstawowym i gimnazjalnym. Mediany wynagrodzeń dla tych grup wyniosły odpowiednio 3250 zł i 3234 zł.

Wynagrodzenie osób z wykształceniem wyższym zależy od ukończonego kierunku studiów. Szczegółowe dane pokazują, że najwięcej zarabiali absolwenci informatyki (6100 zł), elektroniki i automatyki (5900 zł). Najmniej zarabiali absolwenci kierunków z obszaru sportu i rehabilitacji (3642 zł) i nauk pedagogicznych (3493 zł), w tym nauczyciele.

W pierwszym roku zatrudnienia, pracownicy z wykształceniem podstawowym, zawodowym i średnim zarabiali około 3300 zł miesięcznie. Jednak z upływem kolejnych lat kariery wynagrodzenia pracowników z wykształceniem średnim i wyższym rosły szybciej od wynagrodzeń osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym.

Po 10 latach pracy wynagrodzenia etatowców posiadających wykształcenie wyższe magisterskie inżynierskie prawie się podwoiło.

Więcej na temat badania można przeczytać tutaj.

(JK, GN)

UE wytknęła Polsce niskie zarobki w oświacie