Poznań: Uczczono pamięć Tajnej Organizacji Nauczycielskiej

Poznaniacy oddali hołd bohaterom i bohaterkom, którzy edukowali polskie społeczeństwo w czasie okupacji hitlerowskiej. W poniedziałek uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą Tajnej Organizacji Nauczycielskiej.

– Zebraliśmy się, aby upamiętnić ludzi, którzy w czasach najtrudniejszych dla naszego kraju nie bali się robić tego, do czego zostali powołani – nauczać. Odsłonięty dzisiaj pylon to znak historii, który pokazuje, jak ważna jest praca nauczyciela. To misja i zobowiązanie. Tablica pozwala docenić minione pokolenia, ale też oddać szacunek wszystkim tym, którzy dzisiaj pracują w zawodzie nauczycielskim – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Tablica stanęła na skwerze imienia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej (TON), znajdującym się nad Wartą, u zbiegu ulic Droga Dębińska i Królowej Jadwigi, naprzeciwko parku im. Tadeusza Mazowieckiego. Taką nazwę Rada Miasta Poznania nadała mu w lipcu 2017 roku.

– To bardzo ważne, aby w mieście takim jak Poznań, powstawały miejsca, które są znakiem mijającej historii – mówił podczas uroczystości Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania. – Historia Tajnej Organizacji Nauczycielskiej jest bardzo ważna dla edukacji kolejnych pokoleń młodych ludzi. To dzięki niej Polska i polskość przetrwały. To pokazuje jak ważne jest, aby w trudnych czasach – kiedy oficjalne programy uczą tylko jednej, rzekomo słusznej wersji wydarzeń – znalazły się osoby, które uzupełnią przekazywaną wiedzę, po to byśmy mogli być świadomi naszej historii.

Inicjatorem powstania tablicy upamiętniającej działalność TON był poznański Oddział Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przypomnijmy, że TON to konspiracyjny kryptonim Związku Nauczycielstwa Polskiego działającego w podziemiu w latach 1939-1945 i organizującego tajne nauczanie podczas okupacji.

– To niezwykły moment, przypominający losy nauczycieli i uczniów podczas hitlerowskiej okupacji. Kiedy ziemie nadwarciańskie wcielono do Rzeszy Niemieckiej jako Kraj Warty, rozpoczęły się prześladowania w formie masowych egzekucji i wysiedleń. Szczególnie dotknęły one inteligencję twórczą, nauczycieli, wychowawców i uczniów. Okupant spalił ponad 3 mln książek, deportował do Generalnej Guberni około 50 proc. polskich nauczycieli i odebrał majątek polskim instytucjom naukowym i oświatowym – przypomniała Grażyna Cegielska, prezes poznańskiego Oddziału ZNP.

– Pomimo tych wszystkich trudności niezwykła, heroiczna postawa polskich nauczycieli i młodzieży dawała szansę na zdobycie wiedzy i kontynuowanie wykształcenia. Odbywały się lekcje, organizowano uroczyste akademie, zdawano matury, broniono prace magisterskie. Ta niezwykła działalność była prowadzona przez cały okres okupacji, a jej sukces był związany ze wsparciem organizacyjnym udzielonym przez Tajną Organizację Nauczycielską – dodała.

(JK, GN)

Źródło: poznan.pl

Fot: poznan.pl

“Dziejową misję wypełnimy”. W październiku 1939 r. powstała Tajna Organizacja Nauczycielska

Bojownicy niepodległości. Tajna Organizacja Nauczycielska – kryptonim Związku Nauczycielstwa Polskiego (1939-1945)

To trzeba zobaczyć! Wzruszający film o Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Dzieło nauczycieli i uczniów z Lubonia