Poznań zamyka na dwa tygodnie szkoły i przedszkola z powodu koronawirusa. „Nie siejemy paniki, to działanie profilaktyczne”

Władze Poznania zdecydowały, że od środy (11 marca br.) zawieszone zostaną zajęcia w miejskich placówkach oświatowych. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia potwierdziło pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem na terenie Wielkopolski.

Rząd nie zdecydował się na podjęcie tak radykalnych kroków w skali kraju. – Dyrektorzy szkół mają obserwować sytuację na swoim terenie i adekwatnie podejmować ewentualną decyzję o zawieszeniu zajęć – poinformował szef MEN Dariusz Piontkowski.

– Z tego przepisu skorzystało już kilkanaście szkół w Polsce. Przepisy pozwalają dyrektorom szkół reagować elastycznie w zależności od tego, co się dzieje na ich terenie. Z tego przepisu skorzystało kilkanaście szkół w Polsce – dodał. Podkreślił, że rząd rozważa taką decyzję (o zwieszeniu lekcji) w skali ogólnopolskiej. – Będziemy o tym informować – oświadczył. Szkoły poza Włochami – zdecydowały się zamknąć rządy Czech i Rumunii.

Koronawirus: Zajęcia w szkołach zostaną zawieszone? Na razie decyzja o odwołaniu imprez masowych

Tymczasem minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o 21. przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce (w woj. mazowieckim).

W Poznaniu decyzję o zamknięciu szkół i przedszkoli ogłosiły władze miasta. – Przede wszystkim chciałbym zaapelować o rozwagę i absolutnie nieuleganie panice – podkreślił we wtorek w trakcie sesji Rady Miasta Poznania zastępca prezydenta Jędrzej Solarski.

Poinformował również, że „w rozmowach z lekarzami, przede wszystkim ze szpitala na ul. Kurlandzkiej, czy naszego szpitala zakaźnego, gdzie jest pierwsza pacjentka zarażona koronawirusem, po rozmowach z szefem powiatowego

Inspektoriatu Sanitarnego, w dniu dzisiejszym wystosujemy komunikat do wszystkich dyrektorów szkół, przedszkoli oraz żłobków żeby od dnia jutrzejszego (czyli środy) zamknęli placówki”. Solarski podkreślił, że takie działanie jest działaniem profilaktycznym.

– Jeszcze raz powtarzam: absolutnie nie siejemy paniki, ale chcemy działać profilaktycznie – profilaktyka jest najtańsza i najłatwiejsza. Niestety przykład włoski pokazuje, że zakażenia bardzo często przechodziły poprzez dzieci, które w szkole zakażały się od swoich rówieśników, przechodziły koronawirusa kompletnie bezobjawowo, natomiast przenosiły tę chorobę, tego wirusa na osoby starsze, przede wszystkim seniorów – zaznaczył.

Pojedyncze szkoły i przedszkola zamykane są w całym kraju. Powiatowy Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny w Szczecinie zalecił czasowe zamknięcie Filii Przedszkola Publicznego nr 58 oraz Szkoły Podstawowej nr 45. Decyzję podjęto z uwagi na fakt, iż przebywały tam osoby, co do których zachodzi podejrzenie zarażenia się koronawirusem.

Czy rząd powinien podjąć decyzję o zawieszeniu zajęć w szkołach i placówkach oświatowych w całym kraju w związku z zagrożeniem koronawirusem?

  • Tak, jest to absolutnie konieczne (81%, 1 969 głosów)
  • Nie, należy o tym decydować na szczeblu lokalnym (10%, 231 głosów)
  • Nie, byłby to zbyt radykalny krok (5%, 127 głosów)
  • Trudno powiedzieć (4%, 104 głosów)

Głosujących: 2 431

Loading ... Loading ...

Także władze Cieszyna zawiesiły we wtorek zajęcia w dwóch szkołach podstawowych i jednym liceum. – Istnieje bowiem podejrzenie kontaktu z osobą, która może być zakażona koronawirusem – poinformowała we wtorek rzecznik cieszyńskiego magistratu Katarzyna Koczwara. Z powodu koronawirusa została zamkinięta także polsko-Niemiecka Szkoła Spotkań i Dialogu im. Willy’ego Brandta w Wilanowie.

Listę zamkniętych placówek oświatowych można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Jak oceniasz stan przygotowania Twojej szkoły/placówki w związku zagrożeniem koronawirusem?

  • Źle, znamy zasady profilaktyki, ale brakuje płynu odkażającego (42%, 321 głosów)
  • Dobrze, mamy niezbędne środki czystości, stosujemy zalecenia sanepidu (28%, 215 głosów)
  • Źle, brakuje środków czystości i informacji w sprawie profilaktyki (17%, 128 głosów)
  • Trudno powiedzieć (13%, 99 głosów)

Głosujących: 763

Loading ... Loading ...

Specustawa weszła w życie. Minister może zamykać szkoły