Premier i szef MEiN na rozpoczęciu roku szkolnego w Branicy Radzyńskiej. „Cieszymy się, że wracamy do normalności”

– Oby już nigdy żadna epidemia nie zakłóciła normalnego funkcjonowania – powiedział premier podczas inauguracji nowego roku szkolnego. Mateusz Morawiecki i szef MEiN Przemysław Czarnek pojawili się na rozpoczęciu roku w szkole w Branicy Radzyńskiej na Lubelszczyźnie.

W placówce w Branicy Radzyńskiej funkcjonuje jeden oddział przedszkolny, do którego uczęszcza 14 dzieci oraz 8 oddziałów szkolnych liczących w sumie 49 uczniów. Uroczystości – połączone z otwarciem nowej szkoły – rozpoczęły się mszą. Później odbyło się poświęcenie budynku, a następnie część oficjalna.

– Drodzy uczniowie, życzę Wam, żebyście mieli tę siłę, dumę ucznia i potrzebę sięgania ciągle wyżej. Dobro jednostki, dobro każdego ucznia, nie musi stać w sprzeczności z dobrem wspólnoty – mówił szef  rządu.

Podkreślił, że „szkoła ma uczyć oczywiście języka polskiego, matematyki, przyrody, geografii i innych przedmiotów, ale nie tylko tego”. – Ma także uczyć odpowiedzialności, ma uczyć tego, czym jest przyjaźń, czym jest wspólnota, czym jest patriotyzm. Taka szkoła, wypełniona taką treścią, będzie dla nas, Polaków, wielkim wsparciem. Wsparciem w poszukiwaniu tego, co nowe, piękne, nieznane, ważne, inne – dodał premier.

Z okazji nowego roku szkolnego Morawiecki zamieścił także okolicznościowy post na Facebooku. „Pierwszy dzień szkoły, więc pakujemy toboły! Ignaś i Madzia, jak miliony polskich dzieci, pomaszerowali dziś do szkoły. W nowym roku szkolnym wszystkim rodzicom, uczniom i nauczycielom życzę jak najmniej dni zdalnych (najlepiej ZERO) i oczywiście samych 5 i 6! Witaj szkoło!” – napisał  Morawiecki.

– Rozpoczynamy nowy rok szkolny pełni optymizmu. Wracamy do wspólnoty szkolnej i normalności. Musimy pamiętać jednak, że cały czas jesteśmy w pandemii koronawirusa – mówił z kolei w Branicy szef MEiN Przemysław Czarnek.

Według Czarnka cały czas należy pamiętać o tym, że trwa pandemia COVID-19. – Niebezpieczeństwo jest wokół nas – zaznaczył. Dlatego przez kolejne kilkanaście dni do szkół w Polsce, które złożyły takie zapotrzebowanie, trafiać będzie sprzęt o wartości ponad 100 milionów złotych. To są stacje do mierzenia temperatury, wraz z możliwością dezynfekcji, płyny dezynfekujące, maseczki czy rękawice – podkreślił minister.

Jak zaznaczył, co prawda sprzęt jest ważny, to równie ważne jest stosowanie się do wytycznych i zaleceń przygotowanych przez MEiN, we współpracy z resortem zdrowia i służbami sanitarnymi. Minister przyznał, że nie zawsze da się je spełnić ze względu na różnego rodzaju warunki w szkołach. Wskazał, że jednym z zaleceń jest szczepienie przeciwko COVID-19. Czarnek podziękował nauczycielom za to, że większość z nich zaszczepiła się.

List z okazji rozpoczęcia roku szkolnego napisała para prezydencka.  „Postarajmy się, by powrót do szkół był dla wszystkich bezpieczny. Okazujmy też sobie jak najwięcej życzliwości i troski – czytamy m.in. w liście.

– Zachęcam państwa, żeby zaszczepić dzieci – zwrócił się prezydent Andrzej Duda do rodziców podczas inauguracji roku szkolnego w szkole im. Papieża Jana Pawła II w Kruszewie. Zastrzegł, że chce też, aby mieli oni „zapewnione prawo do podjęcia tej decyzji odpowiedzialnie, jako rodzice”.

Przypomnijmy, że w środę ponad 4,5 mln uczniów oraz ponad 640 tys. nauczycieli wróciło do szkół. Dla 381 tysięcy uczniów rozpoczynających naukę w pierwszych klasach szkół podstawowych po raz pierwszy zabrzmi dzwonek.

W szkołach i placówkach oświatowych znowu mogły odbyć się uroczyste apele. W stronę środowiska oświatowego popłynęła moc życzeń.

(JK, GN)

Fot: KPRM/Twitter

Wakacje za nami. Wracamy do szkoły

Znamy kalendarz nowego roku szkolnego.W 2022 r. ferie zimowe jak przed pandemią

Czarnek przewiduje skutki czwartej fali koronawirusa. „Nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej, także w dłuższej perspektywie”