Premier Tusk ogłosił duże zmiany w rządzie. Ministrowie edukacji i nauki zachowali jednak stanowiska

– Są takie momenty w historii każdego kraju, gdy trzeba powściągnąć emocje i z nową energią ruszyć do pracy. Często towarzyszą temu zmiany personalne – oświadczył w środę premier Donald Tusk i ogłosił zapowiadane od kilku miesięcy zmiany w Radzie Ministrów. – Odchudziliśmy skład rządu z 26 konstytucyjnych ministrów, członków rządu, do 21 – podkreślił szef rządu. Jak podał w ramach rekonstrukcji powstaną dwa nowe, duże resorty: gospodarczy i energetyczny. Tym pierwszym pokieruje szef MF Andrzej Domański. Poznaliśmy też nazwiska nowych ministrów m.in : sprawiedliwości, zdrowia oraz spraw wewnętrznych. Barbara Nowacka, minister edukacji oraz Marcin Kulasek, minister nauki i szkolnictwa wyższego zachowali swoje stanowiska.

– Rekonstrukcja to nie jest zabieg reklamowy. Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość to kryteria rozstrzygające w doborze ludzi do rządu – mówił premier Donald Tusk ogłaszając zmiany w rządzie.

Donald Tusk przedstawiając informacje o rekonstrukcji rządu wyraził w środę nadzieję, że – zgodnie z ustaleniami z prezydentem Andrzejem Dudą – do zaprzysiężenia nowych ministrów dojdzie w czwartek 24 lipca. – W piątek odbędzie się pierwsze posiedzenie gabinetu w nowym składzie – zapowiedział Tusk. Zapewnił dziennikarzy że „będą mieli do dyspozycji” nowych członków Rady Ministrów od poniedziałku.

Jak mówił „są takie momenty w historii każdego kraju, że trzeba ogarnąć się, po zdarzeniach, które wstrząsają scenami politycznymi, stanąć twardo na ziemi, powstrzymać emocje i na nowo z impetem i wiarą we własne siły ruszyć do roboty”. – Temu często towarzyszą konieczne zmiany także personalne – wskazał szef rządu.

Jak podkreślił premier, rząd musi „równocześnie budować silną Polskę wobec zagrożeń zewnętrznych i twardo powstrzymywać tych, którzy wspierają te zagrożenia wewnętrznie”.

– Po tym politycznym trzęsieniu ziemi, jakim były wybory prezydenckie, czas na nowo podjąć te wyzwania, przed którymi stanęliśmy po 15 października i ruszyć z dodatkową energią do realizacji naszego pięknego marzenia o bezpiecznej Polsce – powiedział Tusk.

– Porządek, bezpieczeństwo i przyszłość, to są te trzy kryteria, które dzisiaj powinny rozstrzygać o doborze ludzi, o pracach rządu – oświadczył.

Dodał, że rząd nie ma „żadnego innego celu, tylko robić rzeczy, które mają służyć każdej polskiej rodzinie, państwu polskiemu, naszemu bezpieczeństwu i naszej przyszłości”. Podkreślił, że dla realizacji tych celów potrzebny jest polityczny porządek w kraju „po tym politycznym trzęsieniu ziemi jakim były wybory prezydenckie”.

– Czas na nowo podjąć te wyzwania, przed którymi stanęliśmy po 15 października i ruszyć z dodatkową energią do realizacji tego naszego pięknego marzenia o bezpiecznej Polsce – powiedział Tusk. – Dosyć marudzenia, nie stało się nic takiego, co unieważniłoby którekolwiek z tych wielkich marzeń i wielkich celów – podkreślił szef rządu.

Nowi ministrowie, nowe obowiązki 

Nowi ministrowie w rządzie Tuska to: minister sprawiedliwości – Waldemar Żurek; minister odpowiedzialny za służby – Tomasz Siemoniak;  minister spraw wewnętrznych i administracji – Marcin Kierwiński, szef MSZ Radosław Sikorski, który będzie nowym wicepremierem,  minister energii (nowy resort) – Miłosz Motyka,  minister aktywów państwowych – Wojciech Balczun, minister finansów i gospodarki – Andrzej Domański; minister rolnictwa i rozwoju wsi – Stefan Krajewski (do tej pory pełnił funkcję wiceministra),  minister zdrowia – Jolanta Sobierańska-Grenda (prawniczka, prezes spółki Szpitale Pomorskie w Gdyni), minister nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu – Maciej Berek, minister sportu – Jakub Rutnicki, ministrem kultury Marta Cienkowska – dotychczasowa podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oni odchodzą z rządu

Dziesięcioro dotychczasowych ministrów pożegnało się z rządem. Z resortami żegnają się Adam Bodnar (dotychczasowy minister sprawiedliwości), Izabela Leszczyna (minister zdrowia), Sławomir Nitras (minister sportu), Czesław Siekierski (minister rolnictwa). Zgodnie z decyzją premiera Donalda Tuska Jakub Jaworowski stracił stanowisko ministra aktywów państwowych, natomiast z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odchodzi Hanna Wróblewska.

Rekonstrukcja wiąże się też z tymi resortowymi zmianami. Decyzją premiera utworzony zostanie resort energii (na jego czele stanie Miłosz Motyka, który dotychczas pełnił funkcję wiceministra resortu klimatu i środowiska.). Nowe ministerstwo przejmie kompetencje dotychczasowego ministerstwa przemysłu, a to wiąże się z dymisją Marzeny Czarneckiej. Z listy dotychczasowych resortów znika także Ministerstwo Rozwoju i Technologii, kierowane przez Krzysztofa Paszyka.

Stanowisko w związku z rekonstrukcją straciła również Katarzyna Kotula, minister do spraw równości Polski oraz Marzena Okła-Drewnowicz, minister do spraw polityki senioralnej Polski.

Zmienia się także rola Tomasza Siemoniaka – dotychczasowego szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Na czele resortu stanie teraz Marcin Kierwiński. Tomasz Siemoniak nie żegna się jednak z rządem – będzie członkiem Rady Ministrów i koordynatorem służb specjalnych.

Z kolei szef MSZ Radosław Sikorski otrzyma rangę wicepremiera odpowiedzialnego za sprawy zagraniczne i europejskie.

Premier Tusk poinformował, że redukcja kadrowa nastąpi także w poszczególnych ministerstwach, odejdzie część sekretarzy i podsekretarzy stanu.

Pełny skład nowej Rady Ministrów

Poniżej prezentujemy pełną listę ministerstw, ich szefów i szefowych. Jest ich 21, a nie 26 jak dotychczas.

Prezes Rady Ministrów – Donald Tusk

Wiceprezes Rady Ministrów, minister spraw zagranicznych – Radosław Sikorski

Wiceprezes Rady Ministrów, minister obrony narodowej – Władysław Kosiniak-Kamysz

Wiceprezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji – Krzysztof Gawkowski

Minister finansów i gospodarki – Andrzej Domański

Ministra zdrowia – Jolanta Sobierańska-Grenda

Minister sprawiedliwości – Waldemar Żurek

Minister spraw wewnętrznych i administracji – Marcin Kierwiński

Minister koordynator służb specjalnych – Tomasz Siemoniak

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej – Agnieszak -Dziemianowicz – Bąk

Minister rolnictwa i rozwoju wsi – Stefan Krajewski

Minister energii – Miłosz Motyka

Ministra klimatu i środowiska – Paulina Henning-Kloska

Minister infrastruktury – Dariusz Klimczak

Ministra funduszy i polityki regionalnej – Katarzyna Pełczyńska – Nałęcz

Minister aktywów państwowych – Wojciech Balczun

Ministra edukacji – Barbara Nowacka

Minister nauki i szkolnictwa wyższego – Marcin Kulasek

Ministra kultury i dziedzictwa narodowego – Marta Cienkowska

Minister sportu – Jakub Rutnicki

Minister nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu, członek Rady Ministrów – Maciej Berek

Minister, członek Rady Ministrów, szef KPRM – Jan Grabiec

To druga duża rekonstrukcja  rządu Tuska. 10 maja 2024 roku przed wyborami do Parlamentu Europejskiego premier Donald Tusk przyjął rezygnacje ze stanowiska czterech ministrów, którzy startowali w wyborach. Z urzędów ustąpili wtedy Marcin Kierwiński, Bartłomiej Sienkiewicz, Borys Budka oraz Krzysztof Hetman. Zastąpili ich Tomasz Siemoniak, Hanna Wróblewska, Jakub Jaworowski, oraz Krzysztof Paszyk. Od momentu zawiązania koalicji 15 października 2023 dochodziło też do mniejszych przetasowań w Radzie Ministrów.

Warto zauważyć, że liczba osób zasiadających we wszystkich rządach III RP zmieniała się i liczyła od 16 do 27. Największy gabinet miał przed rekonstrukcją Donald Tusk, najmniejszy Leszek Miller.

(GN)

Rząd Donalda Tuska z wotum zaufania. Temat edukacji nie pojawił się w expose. W sejmowej debacie posłużył do rytualnej wymiany politycznych ciosów

Premier Tusk ogłosił zmiany w rządzie. Jest m.in. nowa minister kultury i dziedzictwa narodowego

Podwyżki dla nauczycieli w expose Donalda Tuska. Co jeszcze obiecał nowy premier?