Prezes ZNP: Dziś problemem numer jeden w polskim szkolnictwie nie są szczepienia, ale braki nauczycieli

Nie widzimy powodu wskazywania tylko jednego środowiska do obowiązkowych szczepień. Nie widzimy ku temu najmniejszych powodów. Nauczyciele i tak należą do tych grup zawodowych o najwyższym poziomie wyszczepienia na poziomie 70-80 proc.” – powiedział PAP prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Dodał, że gdyby jednak taki przepis wprowadzono, nie powinien on dotyczyć tylko jednej grupy zawodowej.

Prezes ZNP został też zapytany o to, jakie byłoby stanowisko ZNP, gdyby rząd wydał decyzję o obowiązku szczepień kilku grup zawodowych, w tym nauczycieli.

„Jeżeli to będzie miało postać prawa i nie będzie to naruszało praw obywatelskich, to przepisy prawa należy stosować. Wydaje się, że to jednak w sensie kompleksowym niczego nie rozwiąże, dlatego że, owszem, nauczyciele będą zaszczepieni, ale co z tymi, którzy do szkół czy przedszkoli przychodzą, a nie są zaszczepieni, np. rodzice – powiedział Sławomir Broniarz.

Dodał, że w szkołach nie jest możliwe ani planowane sprawdzanie certyfikatów covidowych wśród dzieci czy odbierających ich rodziców.

W ocenie prezesa ZNP dziś problemem numer jeden w polskim szkolnictwie nie są szczepienia, ale braki nauczycieli. „Brakuje nam kilkunastu tysięcy nauczycieli i ta liczba rośnie. To jest kłopot, z którym dzisiaj się borykamy” – wskazał.

(PAP, JK)

ZNP: Opinia i rekomendacje ws. nowego roku szkolnego w czasie IV fali pandemii

ZNP odpowiada Czarnkowi w sprawie “bojkotu” rozmów z MEiN. „Chcemy być poważnie traktowani, nie będziemy legitymizować farsy”

ZNP złożył w Sejmie projekt inicjatywy obywatelskiej ws. powiązania płac nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem