Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2022 rok

Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2022 rok – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Pod koniec stycznia Sejm odrzucił wszystkie poprawki senackie do budżetu. Jedna z niech, postulowana przez ZNP, zakładała m.in. przekazanie środków na podwyżki dla nauczycieli.

Przypomnijmy, że ustawę budżetową  Sejm przyjął w połowie grudnia 2021. Wróciła jednak z Senatu z 65 poprawkami. Jedna z nich przewidywała przeznaczenie 6,5 mld zł na podwyżki dla nauczycieli. O przyjęcie poprawki gwarantującej nauczycielom podwyżki właśnie od stycznia tego roku zwrócił się do senatorów Związek Nauczycielstwa Polskiego.  Aczkolwiek ZNP proponował, by środki na podwyżkę zapisać w subwencji oświatowej wypłacanej samorządom. Związek chciał, żeby każdemu nauczycielowi z wyrównaniem od stycznia podwyższyć pensje o 700 zł.

Dochody budżetu zostały ustalone na 491,9 mld zł, wydatki 521,8 mld zł, a deficyt nie więcej niż 29,9 mld zł. Resort finansów założył, że PKB Polski w tym roku wzrośnie o 4,6 proc., a średnioroczna inflacja ukształtuje się na poziomie 3,3 proc. Prognozowane przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej wyniesie w 2022 r. 5922 zł, a spożycie prywatne, w ujęciu nominalnym, wzrośnie o 9,2 proc.

Kwota bazowa, na podstawie której oblicza się wynagrodzenie pedagogów na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, pozostanie identyczna jak w ub.r. i wyniesie 3538 zł. Wypłacana samorządom subwencja oświatowa wyniesie zaś 53,3 mld zł i będzie wyższa o zaledwie 1,1 mld zł (tj. o 2,2 proc.). Finansowy standard A, czyli – w pewnym uproszczeniu – pieniądze na oświatę w przeliczeniu na pojedynczego ucznia, ma wynieść 6 118 zł, co oznacza wzrost o zaledwie 0,8 proc., tj. 49 zł (z obecnych 6 069 zł).

(JK, GN)

Fot: prezydent.gov.pl

Sejm zagłosował przeciwko podwyżce w oświacie

Inicjatywa obywatelska “Godne płace” w Sejmie – pierwsze czytanie 8 lutego br.!