Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy Karta nauczyciela zakładającą zmiany w tzw. dyscyplinarkach. Wcześniej większość sejmowa odrzuciła poprawkę ZNP w sprawie rozszerzonej definicji „dobra dziecka”, przyjętą przez Senat. Zapis, który będzie obowiązywał jest niekorzystny dla środowiska oświatowego. W zależności od jego interpretacji nauczycielowi nadal będzie groziło postępowanie przed komisją dyscyplinarną nawet za drobne przewinienie, wynikające choćby z konfliktu z rodzicem.
Zgodnie z poprawką zgłoszoną w Senacie na wniosek ZNP zapis mówiący o czynie “naruszającym prawa i dobro dziecka” został zastąpiony zapisem o czynie “naruszającym prawa, godność i nietykalność osobistą dziecka”. Senatorowie wprowadzili też kilka innych zmian do ustawy. Niestety wszystkie przepadły w Sejmie.
Większość Sejmowa odrzuciła poprawkę ZNP w sprawie rozszerzonej definicji "dobra dziecka",przyjętą przez Senat.
Co nam "zafundowała" -dobra zmiana- kary dyscyplinarne w miejsce kar porządkowych pozostawiając nieprecyzyjny zapis .
Strzeżmy się -sygnaliści są wszędzie!!!— Krzysztof Baszczyńsk (@KBaszczynsk) December 19, 2020
Pod choinkę PAD podpisał nowelizację KN w zakresie dyscyplinarek https://t.co/INmdoYRraA to mamy prezent -cieszmy się n-le ,choć to radość przez łzy!!!
Osobiście wolałbym rózgę…— Krzysztof Baszczyńsk (@KBaszczynsk) December 24, 2020
Zgodnie z nowelizacją ustawy Karta nauczyciela, podpisaną przez prezydenta do 14 dni wydłużony będzie czas na powiadomienie przez dyrektora rzecznika dyscyplinarnego nauczycieli o podejrzeniu popełnienia przez nauczyciela „czynu naruszającego prawa i dobro dziecka”. Do tej pory dyrektor szkoły musiał w ciągu trzech dni powiadomić rzecznika dyscyplinarnego nauczycieli o takim czynie.
Prezydent podpisał m. in. ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 i nowelizację Karty Nauczyciela.https://t.co/B0GncbfITc
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 23, 2020
W nowelizacji określono również maksymalny czas na złożenie przez rzecznika dyscyplinarnego wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego lub o jego umorzenie – rzecznik ma to zrobić nie później niż w terminie 3 miesięcy od wszczęcia tego postępowania.
Zdecydowano także, że postępowanie dyscyplinarne nie może być wszczęte po upływie 5 miesięcy od dnia powzięcia przez organ, przy którym działa komisja dyscyplinarna pierwszej instancji, wiadomości o popełnieniu czynu uchybiającego godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, oraz po upływie 2 lat od popełnienia tego czynu.
Prezydent złożył swój podpis pod nowelą tuż przed świętami. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
(JK, GN)
Fot: gov.pl
Krótka radość nauczycieli. Sejm odrzucił w nocy poprawki Senatu ws. postępowań dyscyplinarnych