Lex Czarnek, ustawa podporządkowująca szkoły kuratorom i ograniczająca prawo rodziców do wyboru zajęć dodatkowych dla swoich dzieci, nie wejdzie w życie! Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Prawa oświatowego uznając, że „nie są nam teraz potrzebne kolejne spory”. O zawetowanie ustawy apelowały do głowy państwa organizacje pozarządowe, samorządy oraz ZNP.
Do ogłoszenia swojej decyzji prezydent wykorzystał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołanej z powodu agresji Rosji na Ukrainę. W RBN uczestniczą nie tylko przedstawiciele rządu, ale także klubów opozycyjnych.
#NaŻywo: Pałac Prezydencki. Wystąpienie Prezydenta RP otwierające posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego [Materiał udostępniony przez TVP] https://t.co/1HpuAQDTMr
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 2, 2022
Według Andrzeja Dudy, dramat, jaki dzieje się za polską granicą oraz zagrożenie, przed jakim stoi Polska, nie służą wprowadzeniu takich zmian, jakie niesie za sobą nowelizacja ustawy – Prawo oświatowe przygotowana przez ministra edukacji Przemysława Czarnka.
– Skierowałem ustawę dotyczącą oświaty do ponownego rozpatrzenia – ogłosił prezydent. – Uznajmy sprawę za zakończoną. Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory – dodał.
Prezydent @AndrzejDuda: Skierowałem ustawę dot. oświaty do ponownego rozpatrzenia. Uznajmy sprawę za zakończoną. Nie są nam teraz potrzebne kolejne spory.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 2, 2022
Przedstawiciele organizacji pozarządowych i samorządy ostrzegały, że wejście w życie lex Czarnek zagraża możliwości udzielenia pomocy, jakiej potrzebuje 200 tys. dzieci ukraińskich, jakie w ostatnich dniach znalazły się w granicach Polski. Szkoły rozpaczliwie potrzebują obecnie wsparcia, którego udzielić mogą tylko organizacje pozarządowe i współpracujący z nimi specjaliści. Tymczasem lex Czarnek praktycznie zablokowałaby możliwość takiej współpracy na co najmniej 2 miesiące – do czasu aż kuratorzy udzieliliby szkołom zgodę na współpracę z daną organizacją. Organizacje te musiałyby też przygotować obszerną dokumentację na temat każdych zajęć. Nowelizacja prowadziłaby więc do rozrostu biurokracji.
„Dzieci, których rodziny uciekają przed wojną, już w najbliższych dniach otrzymają w szkołach wsparcie od organizacji społecznych. Nie wolno teraz zabierać dzieciom – polskim i ukraińskim – dostępu do każdej formy pomocy. Prawo, forsowane przez ministra Czarnka, jest prawem które jest przeciwko dzieciom i ich potrzebom. Prosimy, Panie Prezydencie Andrzej Duda niech Pan zatrzyma lex Czarnek. To ostatni moment na weto” – zaapelowała inicjatywa Wolna Szkoła a wraz za nią nauczyciele, dyrektorzy i organizacje społeczne.
„W polskich szkołach uczy się obecnie 60 tysięcy dzieci z Ukrainy. W ciągu kilku, kilkunastu dni, ich liczba zwiększy się o kolejne dziesiątki tysięcy. Ci uczniowie i uczennice będą potrzebować pomocy! Teraz! Zajęcia z języka polskiego, edukacji międzykulturowej, pomoc psychologiczno – pedagogiczna, są koniecznością. Wsparcia potrzebują nie tylko uczniowie, których rodziny uciekają przed wojną ale także uczniowie polskich szkół, którzy muszą mierzyć się z rozumieniem tego, czym jest wojna. Taką pomoc są gotowe świadczyć nieodpłatnie organizacje społeczne. Jeśli lex Czarnek stanie się obowiązującym prawem, uczniowie i uczennice będą czekać na zajęcia i pomoc psychologów co najmniej przez 3 miesiące. Jest jeszcze czas, żeby to prawo zatrzymać” – czytamy na Facebooku Wolnej Szkoły.
Ankieta Głosu. Lex Czarnek – spodziewaliśmy się weta i jest weto! Wyniki naszej ankiety…
Tak, jak powiedział dziś prezydent, jego decyzja w praktyce kończy sprawę. Sejm wprawdzie może odrzucić weto głowy państwa większością kwalifikowaną, ale Zjednoczona Prawica nie jest w stanie zebrać w obecnej kadencji aż tylu głosów, by obalić prezydenckie weto.
(PS, GN)