Lex Czarnek. Coraz więcej apeli do prezydenta, by zawetował ustawę. Ma jeszcze tydzień na podjęcie decyzji

Kolejne środowiska przekonują prezydenta Andrzeja Dudę, by zawetował lex Czarnek. Gdy przed Pałacem Prezydenckim trwała Nadzwyczajna Rada Pedagogiczna zorganizowana przez ZNP, w środku odbywały się konsultacja samorządowców z głową państwa. Prezydent ma jeszcze tydzień na podjęcie decyzji.

– Pan prezydent faktycznie rozważa zawetowanie ustawy. Konsultuje to z osobą, która bardzo dobrze zna się na oświacie, czyli z pierwszą damą – mówił tuż po wyjściu z Pałacu Prezydenckiego prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Pytany, kiedy Andrzej Duda podejmie decyzje, odpowiedział: – Prezydent ma dużo wątpliwości, poważne zastrzeżenia, chce ten czas wykorzystać do końca.

To może oznaczać, że ostateczne losy ustawy poznamy dopiero 3 marca, gdy mija ustawowy termin jej rozpatrzenia. Andrzej Duda może ją podpisać, zawetować, albo skierować do Trybunału Konstytucyjnego. – Prezydent podejmie decyzję w sprawie nowelizacji w ustawowym czasie – poinformował szef jego gabinetu Paweł Szrot.

We wtorkowych rozmowach w Pałacu Prezydenckim udział wzięli: Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski; Dorota Zmarzlak, wójt Izabelina, wiceprezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski; Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, członek Unii Metropolii Polskich; Iwona Waszkiewicz wiceprezydent Bydgoszczy, członkini Unii Metropolii Polskich; Zygmunt Frankiewicz, prezes Związku Miast Polski, senator RP; Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, sekretarz ZMP.

Według relacji samorządowców prezydent mówił, że jego wątpliwości budzi ograniczenie roli rodziców, i że jego żona, Agata Kornhauser-Duda, jest zdecydowanie przeciwna Lex Czarnek.

Przypomnijmy, że samorządowcy, organizacje społeczne, związki nauczycielskie i stowarzyszenia oświatowe, rodzicielskie i uczniowskie od kilku miesięcy apelują o wycofanie się rządu z planów centralizacji i upartyjnienia polskiej szkoły.

W ramach kampanii Wolna Szkoła, do której dołączyło ponad 100 organizacji społecznych oraz organizacji samorządowych i branżowych, w tym ZNP, nieustająco pokazują konsekwencje projektowanych zmian i zachęcają do przeciwstawienie się ich wprowadzeniu. We wtorek Związek zorganizował pod Pałacem Nadzwyczajną Radę Pedagogiczną.

ZNP zorganizował Nadzwyczajną Radę Pedagogiczną ws. lex Czarnek. ”Chcemy weta!”, “Prezydencie nie podpisuj!”

Młodzieżowe organizacje związane z Koalicją Obywatelską apelowały o weto podczas kolejnego wysłuchania publicznego.

Wolna Szkoła prowadzi z kolei akcję #kulturadlaedukacji do której dołączają kolejne znane osoby. O weto do lex Czarnek apelują m.in. Agnieszka Holland, Kuba Sienkiewicz, Jan Peszek, Maja Ostaszewska, Grzegorz Kasdepke, Sylwia Chutnik.

W najbliższy piątek 25 lutego pod MEiN planowane jest wydarzenie pod nazwą „Pogrzeb polskiej edukacji”. „Polska edukacja zawdzięcza swój obecny stan jej naczelnemu grabarzowi – Przemysławowi Czarnkowi. Czy do owego Ministra dołączy także Andrzej Duda? Dalszy los #LexCzarnek znajduje się w jego rękach” – czytamy na Facebooku.

„Sam fakt, że tak skandaliczna ustawa przeszła przez Sejm jest niepokojący. Tak samo jak niepokojące są działania Przemysława Czarnka od kiedy objął stanowisko szefa resortu edukacji. Traktowanie oświaty jako przedmiotu swojej osobistej, ideologicznej krucjaty jest nie tylko niedopuszczalne, ale także nigdy nie powinno mieć miejsca. Dlatego już w piątek – 25 lutego – o godzinie 18:00 spotkamy się pod Ministerstwem Edukacji i Nauki, aby przemaszerować ulicami Warszawy pod Pałac Prezydencki i po raz ostatni, w żałobnym nastroju, zażądać veta – wzywają organizatorzy m.in. Wolna Szkoła.

Więcej o wydarzeniu można przeczytać tutaj.

(JK, GN)

Nauczyciel z Pszczyny złożył petycję do prezydenta o zawetowanie Lex Czarnek. Zebrał pod nią ponad 6, 5 tys. podpisów

Wolna Szkoła prowadzi akcję #kulturadlaedukacji; o weto do prezydenta ws. Lex Czarnek apelują kolejne środowiska

Jest lista organizacji, które składały skargi ws. zajęć dodatkowych do MEiN i poparły lex Czarnek

Zaskakujące oświadczenie Czarnka: Nie przejmuję się w tym momencie, czy prezydent podpisze lex Czarnek, czy nie