Protestują pracownicy sądów i medycy. Powstało „Białe Miasteczko 2.0”

„Białe Miasteczko 2.0”, jak nazywają je organizatorzy, rozstawiono w warszawskich Alejach Ujazdowskich, w pobliżu mieszczącej się po drugiej stronie ulicy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, bezpośrednio po sobotnim proteście pracowników ochrony zdrowia. Ta forma protestu nawiązuje do „białego miasteczka” pielęgniarek z lata 2007 roku.

W sobotę w ogólnopolskim proteście medyków w Warszawie wzięło udział ok. 30 tys. uczestników. Medycy nieśli transparenty: „Krótko żyjemy, bo ciężko pracujemy”, „Publiczna ochrona zdrowia kona!” i wiele innych.

Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia przedstawił osiem postulatów, obejmujących m.in. natychmiastową zmianę ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia; realny wzrost wyceny świadczeń, ryczałtów i tzw. dobokaretki; zapewnienie zawodom medycznym statusu funkcjonariusza publicznego; czy też wprowadzenie urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej.

Protest medyków wspierają inne grupy zawodowe, także nauczyciele oraz przedstawiciele i przedstawicielki ZNP.

Protestujący podkreślili, że nie odejdą spod KPRM-u, dopóki ich postulaty nie zostaną spełnione. Program „białego miasteczka” zaplanowany jest wstępnie do soboty, 18 września. Codziennie, obok konferencji i paneli poświęconych poszczególnym dziedzinom ochrony zdrowia i postulatom, prowadzone też tam będą nieodpłatne badania profilaktyczne, jak pomiar ciśnienia czy glikemii, oraz warsztaty dla medyków lub pacjentów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaprosił na wtorek protestujących medyków do rozmów w oparciu o konkretne szacunki złożonych postulatów. Oni sami oczekują na spotkanie z premierem Morawieckim.

Warto przypomnieć, że w piątek na ulice dużych miast wyszli pracownicy sądów. Domagają się 12- procentowych podwyżek, zwiększenia liczby etatów i zmiany w organizacji ich pracy. – Ogłaszamy stan wyjątkowy dla polskich sądów i prokuratury – zapowiedział przewodniczący ZZPiPP prok. Jacek Skała.

(JK, GN)

Fot: FZZ/Facebook

Szykuje się gorąca jesień w budżetówce. Coraz więcej grup zawodowych zapowiada protesty płacowe

Trzemeszno: Koniec strajku w Paroc Polska. Związkowcy wywalczyli podwyżki