Przed nami Noc Muzeów 2022. Co zobaczyć z 14 ma 15 maja?

W nocy z soboty na niedzielę, z 14 na 15 maja, otworzą się drzwi muzeów, instytucji kulturalnych i publicznych, a także uczelni, instytutów naukowych i centrów nauki. Udział w tych wydarzeniach jest bezpłatny lub kosztuje symboliczną złotówkę. Naukowcy, animatorzy i popularyzatorzy nauki w wielu polskich miastach przygotowali w tym dniu pokazy, prezentacje, warsztaty i gry dla szerokiej publiczności.

Podobnie, jak w latach poprzednich w Nocy Muzeów nie biorą udziału tylko muzea czy miejsca kojarzone z kulturą, ale też te nieoczywiste i często na co dzień niedostępne. W sobotę  Warszawie będzie można np. wybrać się na spacer po ruinach Radiostacji Babice w Lesie Bemowskim czy zwiedzić zakamarki kina Iluzjon.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów będzie można zwiedzić sale reprezentacyjne Belwederu oraz zrekonstruowany Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, a w nim pokój adiutanta, salonik, gabinet oraz pokój szachowy.

W Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można zobaczyć wystawy czasowe oraz 14 prac Marca Chagalla.

Goście Centrum Nauki Kopernik w Warszawie będą mogli przetestować nietypowe instrumenty na nowej wystawie muzycznej GraMY-Wygramy, posłuchać transformatorów Tesli w Teatrze Wysokich Napięć, a także obejrzeć świetlny pokaz z udziałem mimów, zaprogramować robota i podziwiać wiosenne gwiazdozbiory w Planetarium.

Noc Muzeów będzie się odbywać w całej Polsce. Warto śledzić strony urzędów miejskich, urzędów dzielnic oraz muzeów i placówek kulturalnych.

(GN)

Powstał film o Muzeum ZNP w Pilaszkowie. „To opowieść o dawnej szkole”

W warszawskim Wawrze powstaje „Muzeum z Klasą” czyli pierwsze muzeum szkoły w Polsce