Przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży RP przy MEiN skrytykował wizję szkoły Czarnka. Jest już wniosek o jego odwołanie

Jakub Lewandowski, przewodniczący Rady Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji i Nauki skrytykował działania Przemysława Czarnka, a szkołę pod rządami szefa MEiN określił mianem „szczujni na indywidualizm i różnorodność”. Rada z wnioskiem o jego odwołanie, a minister wezwał go na dywanik.

„Polska szkoła stała się szczujnią na indywidualizm i różnorodność. Protekcjonalne podejście do kobiet, brak szacunku do jakichkolwiek mniejszości sprawia, że nie każdy dobrze się czuje w budynku, który powinien być bezpiecznym miejscem nauki. Nie ma na to zgody młodego pokolenia” – napisał na Twitterze Lewandowski 1 września.

„Protekcjonalne podejście do kobiet, brak szacunku do jakichkolwiek mniejszości sprawia, że nie każdy dobrze się czuje w budynku, który powinno być bezpiecznym miejscem nauki. Nie ma na to zgody młodego pokolenia” – dodał Lewandowski.

W kolejnym wpisie kontynuował: „Nie ma zgody młodego pokolenia na szczucie na mniejszości, na chamstwo i brak szacunku do kobiet, czy wreszcie radykalne zmiany w programie nauczania, które mają służyć tylko tępej propagandzie rodem z TVP info”.

Wcześniej skrytykował wizję szkoły Czarnka na konferencji prasowej, na której wystąpił z Aleksandrem Wenclem z Porozumienia Jarosława Gowina, wiceprezesem Młodej Prawicy (młodzieżówka Porozumienia) oraz Konradem Wojnarowskim z PSL, radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Jakub Lewandowski również jest związany z Porozumieniem.

Krótko po wyrażeniu poglądów przez przewodniczącego Rada Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji i Nauki wystąpiła o odwołanie Lewandowskiego z funkcji. „Wyrażamy głęboką dezaprobatę dla działań przewodniczącego. Przewodniczący nie reprezentuje woli większości w Radzie” – czytamy w oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze.

Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy ministrze edukacji została powołana w październiku 2016 roku, jako organ doradczy.  W skład Rady wchodzi 16 członków i ich zastępców (po jednym z każdego województwa), a jej kadencja trwa rok. Przewodniczącego wskazuje szef resortu. Obecnie przewodniczącym Rady jest Jakub Lewandowski, jego kadencja, jak i całej Rady powołanej przez Czarnka w 2020 r. , upływa 30 września.

Czarnek wezwał Lewandowskiego w celu „złożenia wyjaśnień”. „Przyjąłem jego zaproszenie, bo chcę żeby się w końcu dowiedział, że młodzi ludzie brzydzą się populizmem, brzydzą się pogardą wobec kobiet i mniejszości, a chcą żeby szkoła nie była areną politycznego sporu, tylko miejscem nauki” – skomentował Lewandowski.

(JK, GN)

Fot: Twitter

Przemysław Czarnek powołał Radę Dzieci i Młodzieży przy MEN

Ruszył nabór do Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN