„Przez żołądek do pieca”. Szkoła zorganizowała festyn, by zebrać pieniądze na opał

Rodzice i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Choszczewie (woj. warmińsko-mazurskie) zorganizowali w niedzielę festyn kulinarny pod hasłem „Przez żołądek do… pieca!”. Sprzedawali m.in. obiady i ciasta, a dochód przeznaczą na kupno węgla do ogrzania szkoły i inne potrzeby placówki.

„>>Akcja „Przez żołądek do pieca” zakończona! Było wspaniale. Odwiedziły nas dwie ekipy telewizyjne, nagrywaliśmy wypowiedzi do radia, oj działo się!  Mamy nadzieję, że wszyscy nasi goście wyszli najedzeni i zadowoleni. Bardzo dziękujemy za odwiedziny i wsparcie naszej szkoły! Jutro podliczymy zebrane środki i pochwalimy się wynikiem dzisiejszej akcji” – czytamy m.in na Facebooku SP w Choszczewie.

Zbiórka na kupno opału dla szkoły prowadzona jest także online tutaj

Szkoła Podstawowa z Odziałem Przedszkolnym w Choszczewie to ponadstuletnia, mała, niepubliczna placówka, do której w obecnym roku szkolnym roku uczęszcza 62 uczniów w wieku od 2,5 do 14 lat z okolicznych miejscowości.

W 2012 roku samorząd chciał zlikwidować placówkę (wówczas samorządową) i wtedy przejęło ją Stowarzyszenie „Edukator” z Łomży. Od tej pory szkoła utrzymuje się z subwencji oświatowej liczonej na podstawie liczby uczniów, dotacji z ministerstwa, wsparcia sponsorów oraz pozyskuje środki poprzez organizację akcji dobroczynnych, w które angażują się rodzice, nauczyciele i lokalni mieszkańcy.

„W związku z licznymi cięciami dofinansowań, inflacją oraz podwyżką cen opału i energii elektrycznej sytuacja finansowa szkoły jest bardzo trudna. Najpilniejszą potrzebą jest zebranie środków na opał niezbędny w okresie grzewczym. Szkoła posiada kocioł na węgiel. Biorąc pod uwagę aktualne ceny opału, by utrzymać w budynku optymalną temperaturę potrzebujemy kwoty w wysokości około 50 000 zł na cały okres grzewczy” – informuje w sieci Rada Rodziców Szkoły Podstawowej i Oddziału Przedszkolnego w Choszczewie

„Nie chcemy dopuścić do tego, by nasza szkoła została zamknięta, a uczniowie po dwóch latach nauki zdalnej i hybrydowej podczas trwającej pandemii, zmuszeni byli kolejny raz zmienić czas spędzany w gronie kolegów i nauczycieli na samotne godziny przed ekranami komputerów” – podkreślają rodzice.

(JK, GN)

Fot: SP Choszczewo

Mróz zamknie szkoły? Nowe rozporządzenie MEiN ws. organizacji nauki zdalnej weszło w życie

Czarnek do samorządów: Jeśli szkoły przejdą na zdalną edukację, wprowadzimy komisarza

Mirosław Cebula: Wszystkie środki rezerwujemy na ogrzewanie